Robili si, čo chceli. Fico po hlasovaní o agentúre kritizoval štáty EÚ

TA3 ČTK SITA TASR
22.11.2017 11:15

Premiér Robert Fico kritizoval veľké krajiny Únie za ich prístup pri rozhodovaní o premiestnení dvoch európskych agentúr z Británie do kontinentálnej Európy. Dôvodom ich odchodu je Brexit a Slovensko si robilo zálusk najmä na liekovú agentúru EMA. Mali sme byť dokonca favoritmi. Fico na konferencii o energetike uviedol, že takéto záležitosti budú Európsku úniu rozdeľovať.

Robili si, čo chceli. Fico po hlasovaní o agentúre kritizoval štáty EÚ
SITA/AP

Sídlo nakoniec získal Amsterdam

"Boli jasne nastavené kritériá, ako sa majú agentúry premiestňovať z Británie do Bratislavy," uviedol Fico. Tieto kritériá boli podľa neho absolútne ignorované. "Veľkí hráči si urobili s malými hráčmi, čo chceli. Je to úplne jasné, sú to veci, ktoré budú naďalej Európsku úniu rozdeľovať," dodal náš premiér.

Slovensko, hoci v bolo v posledných dňoch vykresľované ako favorit, prehralo súboj o presídlenie Európskej agentúry pre lieky z Londýna do Bratislavy. Rozhodlo o tom hlasovanie Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli. Sídlo agentúry nakoniec získal Amsterdam.

Kaliňák rozhodnutie nepovažuje za trest

„Bezpochyby je to veľmi zvláštny prístup a určite nie sme spokojní, že sa robia nejaké 'tanečky', keď to nakoniec skončí takisto. Existuje také ruské príslovie, že 'Chceli to urobiť čo najlepšie a dopadlo to ako vždy',“ komentoval výsledok po zasadnutí vlády jej podpredseda a minister vnútra Robert Kaliňák.

Odmietol, že by šlo o trest za postoj Slovenska k migračnej kríze. „Nenazýval by tom trestom, pretože sa takisto veľmi intenzívne uchádzala Barcelona alebo Miláno a vyhral kandidát, o ktorom nebolo vôbec počuť a ktorý nemá ešte len ani postavenú budovu,“ zhodnotil. Z jeho pohľadu Slovensko nespravilo chybu. „Chyba sa nestala nikde. Myslím si, že minister zdravotníctva urobil veľmi kvalitnú prácu a naša kandidatúra bola na veľmi vysokej úrovni. Hodnotenie našej kandidatúry bolo, že je vysoký favorit, hodnotili to zahraniční novinári, hodnotili to zahraniční diplomati, že miera ponuky, ktorú Bratislava dala, patrila medzi dve najlepšie a ani jedna sa nedostala do finálového kola. Tak to o niečom svedčí,“ doplnil.

Podľa štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Lukáša Parízeka je škoda, že sa liekovú agentúru nepodarilo Slovensku získať. „Ponuka bola dobrá, to veľmi dobre viete, bolo to tak aj ocenené v rámci procesu prípravy, kedy sa projekty predkladali, zvyšok sú už politika a dohody medzi štátmi, no a tu sa nám to jednoducho nepodarilo. Takže budeme veriť, že pri nejakej inej príležitosti uspejeme“ konštatoval po zasadnutí vlády.

Štátny tajomník odmietol v tejto súvislosti interpretáciu, že Európa sa stále delí na „východnú“„západnú“„Takto by som to nekomentoval. Jednoducho, vždy rozhodovanie pri takýchto súťažiach, keď kandidujú krajiny o získanie agentúry alebo nejakého iného subjektu, je tam tvrdý konkurenčný boj, predsa ide aj o nejaké výhody, aj o financie. Tam jednoducho treba využiť všetok potenciál a politickú váhu, akú daná krajina má,“ vysvetlil.

Ponúkli priestory na Patrónke

Slovensko ako sídlo agentúry ponúklo vznikajúcu stavbu Westend Plazza na bratislavskej Patrónke, ktorú stavia J&T Real Estate. Denník Financial Times nedávno Bratislavu spolu s Milánom označil za horúcich kandidátov na sídlo liekovej agentúry.

Samotná EMA však mala voči bratislavskej adrese výhrady: vo svojom hodnotení ponúk kritizovala nedostatočné dopravné spojenie so zvyškom Európy a upozorňovala na chýbajúcu úpravu manželstiev a registrovaných partnerstiev osôb rovnakého pohlavia. Lieková agentúra tiež varovala, že v prípade presťahovania do Bratislavy či ďalších krajín strednej a východnej Európy nemôže zaručiť svoje fungovanie - viac ako 70 % zamestnancov v jej internom prieskume ohlásilo, že dá radšej výpoveď, než by sa malo presťahovať na východ.

Ponuku okrem Slovenska podali Belgicko (Brusel), Bulharsko (Sofia), Dánsko (Kodaň), Fínsko (Helsinki), Francúzsko (Lille), Grécko (Atény), Holandsko (Amsterdam), Chorvátsko (Záhreb), Írsko (Dublin), Nemecko (Bonn), Poľsko (Varšava), Portugalsko (Porto), Rakúsko (Viedeň), Rumunsko (Bukurešť), Španielsko (Barcelona), Švédsko (Štokholm) a Taliansko (Miláno).

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok