Vyčíňajúci slovenský fanúšik spôsobil na MS najväčší problém

Vyčíňajúci slovenský fanúšik spôsobil na MS najväčší problém

14.5.2019 14:11 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: TASR/Martin Baumann

Počas prvých štyroch dní na MS v hokeji v Košiciach nezaznamenali policajné zložky výrazné narušenie poriadku. Výnimkou bol opitý slovenský fanúšik, ktorého museli spacifikovať, no inak ide všetko plynulo. To príjemne prekvapilo viacerých príslušníkov policajného zboru, ktorí na bezpečnosť dohliadajú.

Vyčíňajúci slovenský fanúšik spôsobil na MS najväčší problém
  • Zdieľať

Počas prvých štyroch dní na MS v hokeji v Košiciach nezaznamenali policajné zložky výrazné narušenie poriadku. Výnimkou bol opitý slovenský fanúšik, ktorého museli spacifikovať, no inak ide všetko plynulo. To príjemne prekvapilo viacerých príslušníkov policajného zboru, ktorí na bezpečnosť dohliadajú.

Problém s falošnými vstupenkami

Do hry sa však opäť dostali falošné vstupenky, mali ich u seba iba Slováci. Nepravé lístky sa objavili v piatok a v sobotu. "Počas týchto dní sme zaznamenali desať falošných lístkov. Prvé štyri boli na zápas USA - Slovensko, dva na duel Slovenska s Fínskom a štyri falošné lístky sme zachytili aj pred zápasom Fínska s Kanadou. Ľudí tieto vstupenky nepustili cez turniket a privolaní pracovníci následne zistili, že ide o falzifikáty. Týchto ľudí sme nasmerovali na základe spôsobenej škody buď na obvodné oddelenie policajného zboru, alebo na oddelenie kriminálnej polície. Tam sme im odporučili ďalší postup," povedala krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová.

Všetky vstupenky mali u seba Slováci, ktorí si ich zakúpili prostredníctvom rôznych internetových portálov a nie cez oficiálneho predajcu. Okrem toho sa pred štadiónom pohybujú aj ľudia, ktorí s lístkami kšeftujú, v tomto prípade s pravými. Mnohí fanúšikovia prídu do Košíc bez vstupenky s nádejou, že nejaké kúpia. "Nemáme zákonné možnosti na to, aby sme takéhoto človeka obmedzili na slobode, alebo mu zakázali takýto predaj. Je to jeho súkromná a osobná vec. Ale máme vedomosť, že je veľa takýchto ľudí pred štadiónom," dodala Ivanová.

Policajti riešili aj dvoch zábudlivcov, ktorí stratili osobné veci. Oba príbehy mali šťastný koniec. "Hneď po prvom zápase sme našli príručný kufrík v hale. Privolaní pyrotechnici urobili prehliadku a následne si majiteľ pre neho prišiel. Našli sa aj doklady, platobná karta a vodičský preukaz, to sa tiež podarilo odovzdať majiteľovi. Zhodou okolností boli obaja páni z Fínska."

Viac
k Téme

Zadržali pár výtržníkov

Jediné vážnejšie narušenie poriadku spôsobil slovenský fanúšik, ktorý mal riadne "pod čapicou". Incident sa udial po zápase Slovenska s USA. "Nechcel opustiť Steel arénu a nerešpektoval ani usporiadateľskú službu a následne ani políciu. Kládol aktívny odpor a preto boli voči nemu použité donucovacie prostriedky. V krvi mal 2,07 promile alkoholu. Keďže neuposlúchol výzvy, umiestnili ho do cely predbežného zadržania," prezradila Ivanová. Polícia však niektorých divákov predvolala aj v súvislosti s výtržnosťami po nedeľňajšom zápase Slovenska s Kanadou. Na ľad totiž po záverečnej siréne dopadli fľaše a rôzne iné predmety.

Veľmi pokojná situácia je v meste, kam prúdi množstvo fanúšikov pred zápasmi a aj po nich. Na Hlavnej ulici v Košiciach je možné stretnúť priaznivcov všetkých mužstiev, prím však hrajú Fíni. "Nemáme žiadne informácie, že by robili nadmerný hluk, alebo by robili výtržnosti. Máme zatiaľ naozaj pokojnú situáciu. Fanúšikovia si podávajú ruky, oslavujú spolu v uliciach. V takomto duchu to zatiaľ prebieha. Veríme, že takto to bude v Košiciach až do konca šampionátu."

Viac
k Téme

Straty a nálezy pribúdajú

So spotrebou vypitého alkoholu však pribúdajú aj straty, stánok s nálezmi nie je nikdy prázdny. Krádeže zatiaľ hlásené nie sú. "Skôr sme evidovali len kuriózne prípady. Neevidujeme krádeže, stalo sa akurát to, že fanúšikovia si nepamätajú, kde čo stratili." Polícia situáciu v meste naozaj zvláda, pomáhajú jej k tomu uniformovaní príslušníci, ale aj pracovníci v civile. V akcii sú dokonca aj špecializované útvary.

Fanúšikovia rešpektujú aj potrebné dopravné obmedzenia. "Uzávierka niektorých ulíc trvá vždy len nevyhnutný čas. V tejto súvislosti sme nezaznamenali žiadny incident, vodiči sa správajú slušne. Policajtov máme takmer na každom kroku, vo výkone služby sú aj informovaní policajti aj policajti v civile. Určite aj toto robí svoje. Pomáhajú nám špecializované útvary, ktoré nie sú v uliciach bežne vidieť. Bezpečnostná situácia je pod kontrolou," uzavrela Ivanová.

TOP videá