Penta prehovorila o novej nemocnici, spoluúčasť so štátom nechce

Penta prehovorila o novej nemocnici, spoluúčasť so štátom nechce

25.4.2019 12:43 | zdroj: TA3 SITA | zdroj foto: nova-nemocnica.sk

Skupina Penta je otvorená spolupráci so štátom pri zlepšovaní zdravotnej starostlivosti v Bratislave, ale nie vo forme majetkovej spoluúčasti v nemocnici na Boroch. Uviedli to zástupcovia Penty, keď predstavili podrobnosti o novej nemocnici na Boroch. Penta chce nemocnicu dokončiť a prevádzkovať pod hlavičkou siete nemocníc Svet zdravia.

Penta prehovorila o novej nemocnici, spoluúčasť so štátom nechce

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Skupina Penta je otvorená spolupráci so štátom pri zlepšovaní zdravotnej starostlivosti v Bratislave, ale nie vo forme majetkovej spoluúčasti v nemocnici na Boroch. Uviedli to zástupcovia Penty, keď predstavili podrobnosti o novej nemocnici na Boroch. Penta chce nemocnicu dokončiť a prevádzkovať pod hlavičkou siete nemocníc Svet zdravia.

Vložiť video

Zamestnajú okolo 250 lekárov

Nemocnica bude mať vyše 400 lôžok. Ročne plánuje uskutočniť 35 tisíc hospitalizácií a 350 tisíc ambulantných vyšetrení. Výstavba nemocnice odštartovala minulý rok a spustenie plnej prevádzky je naplánované na január 2022. Najväčšia súkromná investícia do zdravotníctva sa vyšplhá na 240 miliónov eur.

Podľa generálneho riaditeľa siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare Vladimíra Dvorového má nemocnica poskytovať akútnu aj plánovanú zdravotnú starostlivosť, ktorá bude plne hradená z verejného zdravotného poistenia. "Chceme, aby sa zdravotná starostlivosť naozaj fokusovala okolo pacienta,“ povedal. Chcú prevziať zodpovednosť aj za najnáročnejších pacientov.

Nemocnica plánuje zamestnávať vyše 1 200 ľudí, z toho bude približne 250 lekárov a 800 sestier a ošetrovateľov. Mzdové odmeňovanie pracovníkov novej nemocnice bude podľa Penty konkurencieschopné nielen z hľadiska celoslovenského priemeru, ale aj v rámci Bratislavy. "Chceme vytvoriť atraktívne podmienky na zamestnanie," povedal Vladimír Dvorový. Benefitom najmä pre ošetrovateľské pozície bude možnosť bývania v novej ubytovni a bytoch neďaleko nemocnice v časti Bory. S náborom zamestnancov chce sieť nemocníc Svet zdravia začať budúci rok.

Viac
k Téme

Princípy z anglosaských krajín

Nemocnica bude zastrešovať takmer všetky medicínske odbory. Nosnú činnosť však bude tvoriť šesť hlavných klinických interdisciplinárnych programov, na ktorých sa budú podieľať odborníci viacerých špecializácií. Patrí medzi nich starostlivosť o matku a dieťa, srdcovocievne ochorenia, cievne mozgové ochorenia, onkologické ochorenia, úrazové lekárstvo a program pre poruchy metabolizmu a trávenia.

V novej nemocnici sa budú liečiť aj všetky bežné choroby. Nemocnica bude v prípade potreby pripravená aj na zapojenie sa do národného transplantačného programu a podporovať chce i vedu a výskum. Podľa Penty má byť prvou voľbou pre obyvateľov spádovej oblasti a zároveň sa má zameriavať i na náročné diagnózy, a to najmä z oblasti chirurgických a intervenčných výkonov zameraných na onkologické, neurovaskulárne, kardiovaskulárne a traumatologicko-ortopedické výkony, ktoré sa u nás bežne nevykonávajú.

Urgentný príjem má byť v nemocnici nadštandardne vybavený a bude fungovať na princípoch uplatňovaných v anglosaských krajinách. Zdravotná starostlivosť sa bude v novej nemocnici poskytovať tzv. integrovaným spôsobom. Pacient bude teda vopred vedieť, aké vyšetrenia a zákroky ho čakajú a všetky úkony mu nemocnica zabezpečí. Bude tak odbremenený od vyhľadávania špecialistu vo vlastnej réžii. Starostlivosť bude založená na zásade jeden lekár – jeden pacient. Počas celej hospitalizácie bude pacient vedieť, kto je jeho ošetrujúci lekár, ktorý zodpovedá za jeho liečbu.

Viac
k Téme

Využijú technické inovácie

V novom zariadení budú aj technické inovácie, napríklad centrálna prípravovňa liekov. Lieky pre pacientov nebudú manuálne pripravovať sestry, ale lekári ich predpíšu elektronicky cez nemocničný informačný systém. Na základe toho robotický automat pripraví pre každého pacienta na určený čas balíček s predpísanými dávkami a označí ho jedinečným QR kódom, aby nedošlo k zámene. V podzemnom podlaží sa bude nachádzať celé technické zázemie pre systém modernej potrubnej pošty. Tá bude zabezpečovať rýchlu a bezpečnú prepravu či už odobratých vzoriek biologického materiálu, alebo vybraných liečiv.

Nemocnica získala právoplatné stavebné povolenie v júli minulého roka, v auguste sa začalo s jej výstavbou a do konca tohto roka by mal byť dostavaný železobetónový skelet. Od vstupu do zdravotníckeho segmentu do konca roka 2018 investovala Penta do svojich zdravotníckych zariadení a poisťovne viac ako 190 miliónov eur. Financie vložila do rekonštrukcií nemocničných priestorov, obnovy zdravotníckych technológií, a tiež splatila nedoplatky prevzatých nemocníc na odvodoch, ktoré sama nevytvorila.