Obmedzí šírenie informácií? Schválili reformu, ktorá zmení web

15.4.2019 11:26

Členské krajiny Európskej únie schválili reformu o autorskom práve, ktorá má na internete zmeniť mnohé. Weby ako Youtube budú musieť dohliadať na obsah, podľa kritikov to potlačí tvorivosť a šírenie informácií.

Smernicu o digitálnom autorskom práve podporilo 19 členských krajín, šesť hlasovalo proti a tri sa zdržali hlasovania. Proti boli Fínsko, Holandsko, Luxembursko, Poľsko, Švédsko a Taliansko. Zdržali sa Belgicko, Estónsko a Slovinsko. Európsky parlament novú reformu autorského práva schválil už koncom marca. Členské štáty EÚ majú teraz zhruba dva roky na to, aby smernicu preniesli do svojho vnútroštátneho práva.

Zástancovia novej smernice tvrdia, že zmeny zaručia, že autori a umelci budú mať za svoje diela prístupné na internete zaplatené. Kritici namietajú, že smernica zabráni spájaniu textov či fotografií, a tým potlačí tvorivosť a šírenie informácií. Medzi odporcov reformy patria aj internetoví giganti Google, Wikipedia a YouTube. Terčom kritiky je najmä článok 13, ktorý prikazuje webovým platformám zdieľajúcim obsah, aby automaticky skenovali a dozerali na všetok nahraný obsah, či neporušuje autorské právo.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok