Lajčák vysvetľoval dohodu s USA, podľa Pašku nie celkom pravdivo

Lajčák vysvetľoval dohodu s USA, podľa Pašku nie celkom pravdivo

21.3.2019 16:01 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: SITA/AP (ilu foto)

Minister zahraničia Miroslav Lajčák poslancom výboru pre európske záležitosti vysvetľoval dohodu s USA. Po posledných udalostiach chce rokovania dostať do "štandardných rámcov". Dohoda by podľa neho posilnila bezpečnosť SR. Niektoré ustanovenia dohody sú neprijateľné, reaguje Jaroslav Paška zo SNS. Od Lajčáka zazneli podľa neho "nie celkom pravdivé" informácie. Ministerstvo zahraničia sa však ohradilo voči tvrdeniam Pašku a označilo ich za klamstvá.

Lajčák vysvetľoval dohodu s USA, podľa Pašku nie celkom pravdivo

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Minister zahraničia Miroslav Lajčák poslancom výboru pre európske záležitosti vysvetľoval dohodu s USA. Po posledných udalostiach chce rokovania dostať do "štandardných rámcov". Dohoda by podľa neho posilnila bezpečnosť SR. Niektoré ustanovenia dohody sú neprijateľné, reaguje Jaroslav Paška zo SNS. Od Lajčáka zazneli podľa neho "nie celkom pravdivé" informácie. Ministerstvo zahraničia sa však ohradilo voči tvrdeniam Pašku a označilo ich za klamstvá.

Vložiť video

Rozhodujúce slovo má rezort obrany

Za posledné týždne bola totiž podľa Lajčáka vedená neštandardne a "nešťastným spôsobom z hľadiska kredibility Slovenska". Lajčák aj jeho rezort si myslia, že podpis dohody je pre Slovensko dobrý. "Posilňuje naše postavenie z hľadiska bezpečnosti aj kredibility. Ale je to dohoda vojenského charakteru, a tu má rozhodujúce slovo ministerstvo obrany. Chcem však, aby sme o tom diskutovali ako vyspelá krajina," doplnil Lajčák.

Rozhodnutie o uzavretí Dohody o obrannej spolupráci medzi Slovenskom a USA je podľa jeho slov politické rozhodnutie, proces beží. "A nie sme blízko k tomu, aby sme mali dohodu o texte. To, či tieto peniaze potrebujeme, musí rozhodnúť ministerstvo obrany," povedal Lajčák.

Dodal, že by bol blázon, keby súhlasil s uzavretím dohody, ktorá by bola proti vôli väčšiny občanov Slovenska. "Viem, kde žijem, viem, aká je tu atmosféra. Ale viem aj to, že chceme byť zodpovedný a spoľahlivý člen EÚ a NATO. Je mi jasné, že text, ktorý je ľahko prijateľný v Estónsku či Lotyšsku, je ďaleko citlivejší na Slovensku. Ale treba mať dôveru voči našim vyjednávačom, že sa nepodpíšeme pod niečo, s čím by sme nedokázali prejsť v parlamente," zhrnul Lajčák.

Viac
k Téme

Paška nevidí pomoc Slovensku

Slovenská národná strana očakáva od premiéra Petra Pellegriniho, aby pri Dohode o obrannej spolupráci s USA odmietol pokračovať v postupe, ktorý zvolil rezort diplomacie. Podpredseda SNS Jaroslav Paška to uviedol na tlačovej konferencii v parlamente pred piatkovým rokovaním premiéra s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom a ministrom obrany Petrom Gajdošom.

"Čakáme od zajtrajšieho rokovania pána premiéra s ministrom obrany a ministrom zahraničných vecí, že zaujme zásadné stanovisko k pripravovanej dohode, že odmietne pokračovať v postupe, ktorý ministerstvo zahraničných vecí zvolilo, a že zverejní viaceré údaje z textu, ktoré dostalo ministerstvo obrany," uviedol Paška. Pokiaľ k tomu nedôjde, bude zvolané predsedníctvo SNS, kde budú hľadať riešenia situácie.

V dohode Paška nevidí pomoc Slovensku, ale dobudovanie kapacít pre americkú armádu na území Slovenska. "Na stole je príprava na budúce pôsobenie amerických síl na Slovensku," povedal Paška. Finančné prostriedky, ktoré majú vyplynúť z dohody, sú podľa neho určené predovšetkým na úpravu leteckých pristávacích plôch pre potreby americkej armády. Tiež hovorí napríklad o budovaní muničných skladov pre americkú armádu. Podpredseda SNS si tiež myslí, že je dobré, keď je verejnosť korektne informovaná. Lajčák podľa neho nesúhlasil so zverejnením dohody, keďže ešte nie je uzavretá jej konečná verzia.

Viac
k Téme

MZV hovorí o klamstvách

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí sa vo svojom stanovisku ohradilo voči tvrdeniam poslanca národnej rady Jaroslava Pašku a označilo ich za klamstvá. Zdôraznilo, že nerokuje o muničných skladoch, pristávacích dráhach alebo skladoch paliva. "Toto nie je agenda MZVaEZ SR, ale Ministerstva obrany SR," dodalo s tým, že rezort diplomacie vedie iba rokovania o rámcovej dohode s USA, a to za plnej účasti MO SR a na jeho žiadosť.

Text, ktorý na tlačovej konferencii Paška citoval, označilo MZVaEZ za neaktuálny. "Je to jeden z pracovných návrhov textu, ktorý slovenská strana odmietla. Zverejnenie tohto neaktuálneho dokumentu možno vnímať ako účelový krok s cieľom pripraviť Slovensko o možnosť dohodnúť sa so Spojenými štátmi americkými na podmienkach poskytnutia finančnej podpory, ktoré budú pre SR výhodné," konštatoval rezort diplomacie.

Za nehoráznosť MZVaEZ považuje aj prirovnanie, že rokuje o Dohode o obrannej spolupráci s USA ako o pozývacom liste. "Hlavnou pozíciou SR v rokovaniach s USA je zachovanie si suverenity, rešpektovanie Ústavy SR a slovenských zákonov," pripomenulo ministerstvo svoj postoj, ktorý na štvrtkovom zasadnutí parlamentného výboru pre európske záležitosti prezentoval aj šéf rezortu Miroslav Lajčák.

Viac
k Téme

Rezort obrany odmietol rokovať

Rezort obrany minulý týždeň informoval, že sa nebude ďalej zúčastňovať na rokovaniach o finančnej pomoci v rámci Dohody o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi americkými. Jej prijatie by podľa ministerstva ohrozilo suverenitu Slovenskej republiky. Argumentovalo aj tým, že ponuka USA nereflektovala na operačné požiadavky Ozbrojených síl SR.

Rozhodnutie ministerstva obrany prekvapilo rezort diplomacie, kritizoval ho aj prezident SR Andrej Kiska a niektorí opoziční aj koaliční poslanci. Šéf parlamentu a SNS Andrej Danko následne vyhlásil, že nikto neodmietol financie z USA na opravu slovenských letísk, lebo žiadne financie ponúknuté neboli. Zároveň opakoval, že sa nemení zahraničnopolitická orientácia Slovenska.

MO SR potom vysvetlilo, že neodmietlo financie z USA na modernizáciu vojenských letísk. Najprv však podľa neho treba dokončiť rokovania o Dohode o obrannej spolupráci. Tie má podľa Gajdoša v gescii rezort diplomacie, ktorý však zatiaľ neakceptoval pripomienky Gajdošovho rezortu. Preto MO SR oznámilo, že sa na rokovaniach nebude ďalej zúčastňovať, pokiaľ nebudú pripomienky prekonzultované.

TOP videá