Pri stavbe nitrianskej automobilky objavili záhadný hrob šamana

Pri stavbe nitrianskej automobilky objavili záhadný hrob šamana
Zdroj foto: SITA/Martin Havran
Stavenisko, na ktorom sa buduje závod automobilky Jaguar Land Rover, stojí na mimoriadne bohatých archeologických náleziskách. Dokazujú to aj súčasné výskumy, ktoré tu realizuje Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied v Nitre.

Išlo o neštandardný pohreb

Podľa slov jeho riaditeľa Mateja Ruttkaya sa na štyroch momentálne skúmaných lokalitách našli doklady osídlenia zo všetkých období praveku, včasnej doby dejinnej a stredoveku. „Tie najzaujímavejšie sú z neskorej doby kamennej, z obdobia lengyelskej kultúry, kde máme doložené bohaté osídlenie i základy domov,“ povedal Ruttkay.

Mimoriadne zaujímavým nálezom je aj iba pred niekoľkými dňami objavená kostra človeka, ktorý zjavne nebol bežným jedincom. Vedci sa na základe nálezových okolností domnievajú, že mohlo ísť o šamana. „Ide o celkom neštandardný pohreb, nie v hrobe, ale v zásobnej jame, ktorá pôvodne slúžila na ukladanie potravín a neskôr bola čiastočne zasypaná. Potom tam bol vhodený, respektíve uložený človek,“ uviedla vedecká tajomníčka AÚ SAV Klaudia Daňová.

Ako doplnila, mŕtvy jedinec bol položený na brucho a na hlave, pri ľavom a pravom uchu mal bronzové ozdoby, ktoré boli spájané drobnými dutými kostičkami. „Predpokladáme, že môže ísť o kosti hydiny, ale zatiaľ to nemáme potvrdené. Mohlo ísť o zvláštny typ náhrdelníka, ktorý mal nezvyčajné ozdoby, ku ktorým zatiaľ nemáme analógiu. Mŕtvy ho mal na tvári, ťažko povedať, či sa mu tam náhrdelník zošuchol, alebo šlo skôr o masku,“povedala Daňová.

Zvláštny nález preskúmajú

Zvláštny nález mŕtveho človeka pochádza zo staršej doby bronzovej. Vedci teraz budú skúmať, prečo nebol pochovaný v riadnom hrobe, ale jeho telo uložili do nepoužívanej zásobnicovej jamy a navyše na brucho, dolu tvárou, ktorú zdobil zvláštny náhrdelník alebo maska. Rádiokarbónová analýza určí presný vek kostí a antropologický výskum zasa určí pohlavie, vek i prípadné choroby či telesné anomálie pochovaného jedinca.

„Zatiaľ sa zdá, že sme objavili akýsi kultový objekt, v ktorom boli uložené pozostatky možno šamana z doby bronzovej. Je to zriedkavý jav, keď je nebožtík uložený na bruchu, na okraji jamy a má náhrdelník z kostí, ktorý bol možno šamanskou maskou, aspoň tak si to zatiaľ vysvetľujeme. Je to úplne čerstvý nález, takže keď sa zakonzervuje a zrekonštruuje, uvidíme o čo vlastne ide,“ dodal Ruttkay.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá