Švajčiari získali v tímovej súťaži zlato, Slovensko skončilo piate

Švajčiari získali v tímovej súťaži zlato, Slovensko skončilo piate

12.2.2019 18:51 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: SITA/AP

Švajčiarski lyžiari zvíťazili v tímovej súťaži na majstrovstvách sveta vo švédskom Are. Wendy Holdenerová, Daniel Yule, Aline Daniothová a Ramon Zenhäusern zdolali vo finále Rakúšanov, bronz si vyjazdili Taliani.

Švajčiari získali v tímovej súťaži zlato, Slovensko skončilo piate

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Švajčiarski lyžiari zvíťazili v tímovej súťaži na majstrovstvách sveta vo švédskom Are. Wendy Holdenerová, Daniel Yule, Aline Daniothová a Ramon Zenhäusern zdolali vo finále Rakúšanov, bronz si vyjazdili Taliani.

Vložiť video

Vlhová chýbala

Slovenskí reprezentanti Soňa Moravčíková, Matej Falat, Petra Hromcová a Adam Žampa vyradili v 1. kole Slovinsko, vo štvrťfinále nestačili na Rakúšanov a skončili na piatom mieste spoločne s Nórskom, Francúzskom a Švédskom.

Slovákom ako obhajcom senzačného striebra z MS 2017 vo švajčiarskom St. Moritzi chýbala najväčšia hviezda Petra Vlhová, ktorá sa sústredí na individuálne štarty. SR figuruje v Pohári národov SP na desiatej priečke, Slovinsko je deviate. Keďže sa však šieste USA odhlásili zo súťaže, prihlásené tímy za nimi sa posunuli o jedno miesto a SR so Slovinskom vytvorili druhú osemfinálovú dvojicu ako deviate, resp. ôsme nasadené družstvo.

Moravčíková nestačila na Marušu Ferkovú a Hromcová prehrala s Anou Bucikovou, ale súperi mužov Tijan Marovt ani Jakob Špik nedokončili svoje jazdy a Falat so Žampom poľahky získali body a dvakrát vyrovnali. Pri "remíze" záležalo na najlepšom individuálnom čase, ktorý o 98 stotín sekundy dosiahol Falat a rozhodol o postupe do štvrťfinále.

Viac
k Téme

Medzi najlepšou osmičkou

V ňom už na Slovákov čakalo najvyššie nasadené a favorizované Rakúsko. Katharina Liensbergerová zdolala Moravčíkovú, Michael Matt si poradil s Falatom a Katharina Truppeová už v tretej jazde proti Hromcovej spečatila postup Rakúska do semifinále. Najbližšie k zisku bodu bol Žampa v záverečnej jazde, no o 25 stotín sekundy prehral s Marcom Schwarzom.

"Sme medzi najlepšou osmičkou, na to, že sme nemali k dispozícii najlepší tím, je to výborný výsledok. Proti Slovincom sme mali šancu, keďže tiež nepostavili najsilnejšiu zostavu. Som rád, že sme ich zdolali, Rakúšania sú samozrejme lepší, aj súboje s nimi boli tesné," povedal pre RTVS Falat, ktorý má na konte striebro spred dvoch rokov spoločne s Adamom a Andreasom Žampovcami, Petrou Vlhovou, Veronikou Velez-Zuzulovou a Terezou Jančovou. Andreas Žampa bol tentoraz náhradník a nezasiahol do pretekov. "Jazdilo sa mi dobre, aj keď to bolo ťažké. Bol to veľmi veľký zážitok, z postupu proti Slovincom som mala radosť,"dodala Hromcová po svojom premiérovom vystúpení na MS.

Viac
k Téme

V semifinále vyradili Taliansko

Premožitelia Slovákov sa dostali až do boja o zlato, keď v semifinále vyradili Taliansko vďaka lepšiemu súčtu časov najrýchlejšej ženy a najrýchlejšieho muža. Ich finálovým súperom sa stalo Švajčiarsko, ktoré takisto prešlo cez Nemecko zásluhou tohto kritéria za stavu 2:2. Bronz získalo Taliansko po diskvalifikácii Nemca Linusa Strassera v záverečnej jazde.

Vo finále začala Holdenerová víťazstvom nad Liensbergerovou, na 1:1 vyrovnal Matt proti Yulemu. Truppeová zdolala Daniothovú a poslala Rakúsko do vedenia, ale Zenhäusern potvrdil svoju silu v paralelnom slalome a prekonal Schwarza, jeho čas v súčte s výkonom Holdenerovej zabezpečil o 77 stotín úradujúcim olympijským víťazom v tímovej súťaži zlato aj na majstrovstvách sveta.