Maďari demonštrovali proti vláde Orbána, zablokovali most

Maďari demonštrovali proti vláde Orbána, zablokovali most

10.2.2019 09:46 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: SITA/AP

Skupina s názvom Mladí za demokraciu zablokovala niekoľkými vozidlami dopravu na budapeštianskom Reťazovom moste na protest proti vláde premiéra Viktora Orbána a jej opatreniam.

Maďari demonštrovali proti vláde Orbána, zablokovali most

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Skupina s názvom Mladí za demokraciu zablokovala niekoľkými vozidlami dopravu na budapeštianskom Reťazovom moste na protest proti vláde premiéra Viktora Orbána a jej opatreniam.

Vložiť video

Nespokojnosť s novelou zákonníka práce

Po skupine s názvom Mladí za demokraciu, ktorá v nedeľu ráno zablokovala niekoľkými vozidlami dopravu na budapeštianskom Reťazovom moste na protest proti vláde premiéra Viktora Orbána, začali proti opatreniam jeho kabinetu protestovať popoludní aj prívrženci opozičných strán.

Na budínskom Hradnom vrchu sa pred novým sídlom premiéra zišlo niekoľko stoviek demonštrantov, aby vyjadrili nespokojnosť s novelou zákonníka práce schválenou parlamentom v decembri, ktorá výrazne rozširuje ročný rámec nadčasov, a aby protestovali "proti diktatúre, ktorú Orbán buduje". Niekdajší kláštor karmelitánov, v ktorom od začiatku tohto roka sídli kancelária predsedu maďarskej vlády, obkolesila zásahová jednotka polície kordónom. Stovky policajtov sú okrem okolia tohto sídla aj na viacerých uliciach hlavného mesta.

Účastníci zhromaždenia chcú reagovať aj na popoludňajší Orbánov výročný prejav o stave krajiny. Okolie budínskeho multifunkčného centra Várkert Bazár, kde premiér vystúpil pred pozvanými hosťami, obkolesili čiernym plotom. Podľa opozičných politikov Orbán predniesol prejav za smútočnou ohradou. "Diktátor" sa podľa nich zrejme obáva protestov proti jeho vláde. Demonštranti chcú večer prejsť k budove štátneho kontrolného úradu ÁSZ, kde chcú protestovať proti finančnému znemožňovaniu fungovania opozičných politických strán.

Viac
k Téme

Orbánov prejav o stave krajiny

Maďarsko sa za uplynulých desať rokov postavilo na nohy. Cieľom vlády je dosiahnuť, aby každé maďarské dieťa žilo lepšie než jeho rodičia, vyhlásil v nedeľu predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v budínskom multifunkčnom centre Várkert Bazár v tradičnom výročnom prejave o stave krajiny.

Maďarský premiér Viktor Orbán počas výročného prejavu o stave krajiny. Zdroj: SITA/AP
Maďarský premiér Viktor Orbán počas výročného prejavu o stave krajiny. Zdroj: SITA/AP

Centrum, do ktorého prichádzali pozvaní hostia, obkolesili vysokým čiernym plotom. Okolie zabezpečilo množstvo policajtov. Demonštranti, ktorí zablokovali na protest proti Orbánovej vláde a jeho politike už ráno neďaleký Reťazový most, vyhlásili, že premiér sa bojí, preto sa "nechal zabarikádovať".

Orbán vo svojom už 21. výročnom hodnotení stavu krajiny zdôraznil, že vládny blok Fidesz-KDNP získal vo voľbách už tretíkrát dvojtretinovú väčšinu, a že v Maďarsku trvá hospodársky rast už sedem rokov. "Nič z toho nie je zadarmo,"poznamenal. Premiér prisľúbil posilnenie strednej triedy a postupnú likvidáciu chudoby.

Viac
k Téme

Varoval pred premenou krajín

V súvislosti so zomknutím opozičných strán proti svojej vláde Orbán povedal, že "koalícia krajnej pravice s ľavicou je politickou pornografiou". Premiér odsúdil násilné správanie sa opozičných poslancov na decembrovej plenárnej schôdzke parlamentu pri schvaľovaní zákonov.

Orbán opätovne varoval pred prichádzajúcou premenou veľkých európskych kresťanských krajín na krajiny so zmiešaným kresťansko-moslimským obyvateľstvom. "Nás, krajiny strednej Európy, však čaká iná budúcnosť," zdôraznil a zopakoval, že prvý podpredseda Európskej komisie a líder kandidátky Strany európskych socialistov pre májové voľby do Európskeho parlamentu Frans Timmermans stojí na čele politikov podporujúcich prisťahovalectvo.

Opozícia hovorí o prázdnych sľuboch

Ministerský predseda v prejave avizoval sedembodový akčný program na ochranu rodín. Bude sa týkať okrem iného výhodných pôžičiek pre prvé manželstvo žien do 40 rokov, rozšírenia výhod pre zaobstaranie bytov v prípade najmenej dvoch detí, zrušenia dane z príjmu pre matky so štyrmi deťmi, ale aj príspevku na vozidlo pre rodiny s najmenej tromi deťmi.

Podľa opozičných strán Orbánov prejav bol plný klamstiev, a jeho politika ochrany rodiny je iba prázdnym sľubom, pričom z Maďarska odchádzajú státisíce mladých ľudí. "Čoskoro príde čas, keď sa v zahraničí narodí viac Maďarov než doma," povedal hovorca Demokratickej koalície Zsolt Grécsy.

Polícia pôvodne blokádu zakázala. Ľudskoprávna organizácia Spoločnosť za občianske slobody však toto rozhodnutie napadla na súde hlavného mesta. Ten v pondelok policajné opatrenie zrušil a vo verdikte uviedol, že polícia v prípade oznámenia o konaní demonštrácie blokádu - vzhľadom na zákon o zhromažďovaní - nemôže zakázať s odvolaním sa na "neúmerné obmedzenie dopravy". Spravodajský server Index.hu v tejto súvislosti pripomenul, že sa tak v poslednom čase zo strany polície stalo už viackrát. Blokáda má podľa plánov organizátorov trvať až do polnoci.

Viac
k Téme

TOP videá