Kisku zaujíma, ako kandidáti na ústavných sudcov odolajú tlakom

Kisku zaujíma, ako kandidáti na ústavných sudcov odolajú tlakom

21.1.2019 11:17 | zdroj: TA3 SITA | zdroj foto: TASR/Pavel Neubauer

Prezident Andrej Kiska vyšle na verejné vypočutie kandidátov na ústavných sudcov dvoch svojich zástupcov. Kisku bude zastupovať riaditeľ odboru legislatívy Stanislav Gaňa a poradca pre ústavnoprávne otázky Marián Giba. Majú sudcov v NR SR voliť tajne alebo verejne? Oba pohľady majú svojich zástancov.

Kisku zaujíma, ako kandidáti na ústavných sudcov odolajú tlakom

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Prezident Andrej Kiska vyšle na verejné vypočutie kandidátov na ústavných sudcov dvoch svojich zástupcov. Kisku bude zastupovať riaditeľ odboru legislatívy Stanislav Gaňa a poradca pre ústavnoprávne otázky Marián Giba. Majú sudcov v NR SR voliť tajne alebo verejne? Oba pohľady majú svojich zástancov.

Vložiť video

Nominovaní:
Daniela Švecová, Peter Kresák, Monika Jankovská, Edita Pfundtner, Ján Šikuta, Ján Štiavnický, Eva Kováčechová, Robert Šorl, Libor Duľa, Martina Jánošíková, Soňa Mesiarkinová, Marek Tomašovič, Dagmar Fillová, Pavol Malich, Peter Molnár, Martin Vernarský, Ladislav Duditš a Marián Sluk. Tiež Michal Matulník, Peter Straka, Radoslav Procházka, Boris Gerbery, Ľuboš Szigeti, Zuzana Pitoňáková, Ján Drgonec, Michal Truban a Radovan Hrádek, Anton Dulak, Eva Fulcová, Karol Kovács, Miloš Maďar, Juraj Sopoliga, Ivan Fiačan, Michal Ďuriš, Lucia Kurilovská, Martin Javorček, Kajetán Kičura, Štefan Kseňák, Peter Melicher a Robert Fico.

Medzi uchádzačmi vidí dostatok ľudí

Prezident sa zároveň domnieva, že neexistuje žiaden legitímny dôvod na to, aby Národná rada SR nezvolila dostatočný počet ústavných sudcov v potrebnom termíne. Podľa Kisku je medzi kandidátmi navyše dostatočný počet odborníkov. "Som rád, že medzi uchádzačmi vidím ľudí, ktorí by mohli byť pre Ústavný súd SR, kvalitu a dôveryhodnosť súdnictva na Slovensku prínosom. Je ich tam dostatok na to, aby obsadili všetky voľné pozície sudcov a sudkýň ústavného súdu," uviedol prezident.

Kiska doteraz jasne nepovedal, či vymenuje alebo nevymenuje za ústavného sudcu v prípade jeho zvolenia expremiéra a šéfa strany Smer-SD Roberta Fica. Okrem neho sa o post na ústavnom súde uchádza napríklad poslanec Národnej rady SR Peter Kresák či obe štátne tajomníčky rezortu spravodlivosti Edita Pfundtner a Monika Jankovská. Parlament bude voliť sudcov v priebehu februára.

"V priebehu tohto týždňa bude v Ústavnoprávnom výbore Národnej rady SR verejné vypočutie uchádzačov o miesta kandidátov na sudcov a sudkyne Ústavného súdu SR. Prezident Andrej Kiska využije svoje právo a vyšle na vypočúvanie svojich zástupcov," uviedol tlačový odbor prezidentovej kancelárie. Zástupcovia prezidenta sa na verejnom vypočutí budú podľa nej venovať najmä vecnej diskusii o zodpovednosti ústavného súdu za jeho rozhodnutia, aj otvorenosti tohto najvýznamnejšieho súdneho orgánu voči odbornej aj širšej verejnosti.

Sústredia sa tiež na problémy spojené s morálnou integritou a dilemami sudcu ústavného súdu a schopnosti odolávať tlakom na jeho konanie a rozhodovanie. Zástupcov prezidenta budú zaujímať aj názory jednotlivých uchádzačov na vzťahy medzi ústavným súdom a ostatnými najvyššími ústavnými orgánmi a na najväčšie problémy a výzvy, ktoré stoja pred ústavným súdnictvom. Prezident opakovane zdôrazňuje, že pri výbere sa bude riadiť výlučne kritériami nespochybniteľnej odbornej autority a morálnej integrity navrhnutých kandidátov.

Viac
k Téme

Pozornosť púta Ficovo meno

O deväť voľných talárov na Ústavnom súde SR zabojujú vo februári súčasní elitní sudcovia, advokáti, notári, exekútori či politici. Najviac púta pozornosť meno bývalého trojnásobného premiéra a šéfa strany Smer-SD Roberta Fica. Uchádzači ešte pred voľbou absolvujú verejné vypočutie, ktoré odštartuje v stredu 23. januára pred Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR. Novinkou je okrem vypočutia aj vyhotovenie priameho prenosu či audiozáznamu. Výbor čaká 40 kandidátov, z toho 30 mužov a desať žien. Vypočúvanie je naplánované na tri dni po sebe, od stredy 23. januára až do piatka 25. januára.

Nasledovať bude voľba Národnej rady SR, ktorá zvolí 18 kandidátov, z ktorých vymenuje prezident polovicu.Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Uchádzači musia spĺňať aj základné predpoklady, ako napríklad dosiahnuté právne vzdelanie či odbornú prax v trvaní 15 rokov. Výbor bude tieto náležitosti posudzovať po verejnom vypočutí. Ústavný súd SR je jednou z najdôležitejších inštitúcií na Slovensku. Noví sudcovia budú po zvolení obliekať taláre najbližších 12 rokov.

Voliť tajne alebo verejne?

Majú sudcov v NR SR voliť tajne alebo verejne? Oba pohľady majú svojich zástancov. Tajná aj verejná voľba majú podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála svoje výhody aj nevýhody. Gál to uviedol s tým, že on sám je súčasťou výkonnej moci a spôsob voľby je plne v rukách poslancov parlamentu. "Z pozície ministra spravodlivosti, teda predstaviteľa výkonnej moci nemám kompetencie rozhodovať o spôsobe voľby, je to výlučne v rukách poslancov. Oba spôsoby voľby, verejná aj tajná majú svoje plusy i mínusy. Ústava SR pri tejto špecifickej voľbe necháva možnosť na schvaľovanie návrhu kandidátov na ústavných sudcov oboma spôsobmi," povedal pre agentúru Gál. Národná rada SR bude v priebehu februára voliť 18 uchádzačov o post ústavných sudcov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu. Noví sudcovia a sudkyne budú od zloženia sľubu vykonávať svoje funkcie najbližších dvanásť rokov.

Podľa ministra spravodlivosti je dôležité aj obdobie pred voľbou v parlamente. Až 40 uchádzačov ešte pred voľbou absolvuje verejné vypočutie, ktoré odštartuje v stredu 23. januára pred Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR. Vypočúvanie je naplánované na tri dni po sebe, od stredy 23. januára až do piatka 25. januára. "V tejto mimoriadne dôležitej voľbe sudcov Ústavného súdu SR ide o veľa. Veľmi podstatné je najmä obdobie pred voľbou v Národnej rade SR a tiež verejné vypočutie kandidátov, aby sa do médií, k verejnosti a poslancom, ktorí budú rozhodovať, dostali relevantné informácie," dodal Gál. Na vypočutí sa zúčastnia aj dvaja zástupcovia prezidenta SR. Novinkou je okrem vypočutia aj vyhotovenie priameho prenosu či audiozáznamu. Výbor čaká 40 kandidátov, z toho 30 mužov a desať žien.

Predsedníčka poslaneckého klubu opozičného hnutia OĽaNO Veronika Remišová zastáva názor, že verejná voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR je veľmi dôležitá. Uviedla to s tým, že občania majú mať právo vedieť skontrolovať, koho ich zvolení zástupcovia, poslanci Národnej rady SR, volili za sudcov Ústavného súdu SR. "V utorok sa stretne poslanecký klub s odborníkmi z oblasti práva a spoločne budeme podrobne hovoriť o jednotlivých kandidátoch na sudcov Ústavného súdu SR," uviedla.

Remišová je presvedčená, že ústavný sudca by mal byť podľa Ústavy SR nestranný. "A je ťažko uveriteľné, že poslanci, ktorí sa uchádzajú o post ústavného sudcu a pôjdu rovno z poslaneckých lavíc na Ústavný súd SR, že budú rozhodovať nestranne a objektívne. Môže sa stať, že budú musieť rozhodovať aj o zákonoch, za ktoré sami predtým ako poslanci parlamentu hlasovali," dodala predsedníčka poslaneckého klubu.

Viac
k Téme

TOP videá