Na pomoc s kalamitou prišli stovky dobrovoľníkov aj ministerka

Na pomoc s kalamitou prišli stovky dobrovoľníkov aj ministerka

19.1.2019 17:07 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: Facebook.com/HaZZ

Na sever Slovenska prišlo pomôcť s odstraňovaním následkov snehovej kalamity vyše 400 hasičov. Informovala o tom na brífingu v Oravskej Lesnej ministerka vnútra Denisa Saková.

Na pomoc s kalamitou prišli stovky dobrovoľníkov aj ministerka

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Na sever Slovenska prišlo pomôcť s odstraňovaním následkov snehovej kalamity vyše 400 hasičov. Informovala o tom na brífingu v Oravskej Lesnej ministerka vnútra Denisa Saková.

Vložiť video

Povolali aj špecialistov

"Ako sme avizovali, situácia sa vyvinula tak, že jednotlivé dotknuté a postihnuté obce potrebujú pomoc v tom, aby sa intravilány obcí vyčistili od nadbytočného snehu," pripomenula Saková. Po celom Slovensku podľa nej v rámci Hasičského a záchranného zboru stiahli celú techniku, čo sa týka nakladačov, bagrov, traktorov, sklopiek.

"Zároveň sme povolali aj špecialistov lezcov v rámci profesionálov HaZZ. Dnes ich je tu približne 35, ktorí vo vysokých polohách, samozrejme s istením, odstraňujú sneh zo striech či už obecných domov, alebo domov občanov v jednotlivých obciach. Samozrejme sme povolali aj dobrovoľných hasičov z celého Slovenska. Banskobystrický, Trenčiansky a Košický kraj sme nechali zatiaľ v rezerve. Ako prví dorazili dobrovoľní hasiči z Trnavského kraja, neskôr Bratislavského, Nitrianskeho, Prešovského kraja," priblížila.

Od sobotného rána podľa ministerky pracovalo priamo v lokalitách na Orave, ktoré si to najviac vyžadujú, vyše 400 dobrovoľných hasičov. Tí pomáhali odstraňovať sneh z obecných budov, súkromných obydlí a zabezpečovali prístup k imobilným občanom.

Desiatky obcí s mimoriadnou situáciou

"Vyzerá, že má prísť arktická zima, nie s veľkým množstvom zrážok. To znamená, že situácia vyzerá priaznivo. Za posledné dni tu napadlo snehu ako na Orave zvyčajne za jeden mesiac, a to bol ten najväčší problém. Ak vám denne napadne 20 centimetrov zrážok, viete si s tým v rámci údržby miestnych komunikácií pomôcť, ale vzhľadom na hustotu zrážok, ktorá tu bola za posledné dni, toto bolo nemožné. Preto tu zasahuje toľko profesionálnych, dobrovoľných hasičov alebo 70 vojakov, samozrejme aj polícia," ozrejmila ďalej Saková s tým, že sa tešia prognóze počasia a dúfajú, že neprídu veľmi veľké teplá okolo 10 stupňov Celzia, čo by mohlo prípadne spôsobiť povodne.

Zásah dobrovoľných hasičov, ako podotkla Saková, reagoval na zasadnutia krízových štábov, na ktorých prioritné požiadavky rezort promptne reagoval. "Kým do konca minulého týždňa možno 25 obcí vyhlásilo mimoriadnu situáciu, 70 obcí ju vyhlásilo začiatkom tohto týždňa. Nemyslím si, že sme prišli neskoro. Každodenne, operatívne reagujeme na všetky požiadavky, ktoré krízové štáby vznesú," doplnila.

Viac
k Téme

Hasičov obmieňali

Niektorí dobrovoľní hasiči by mali v postihnutých obciach podľa potreby zostať do nedele (20.1.). "Profesionálnych hasičov sa snažíme obmieňať, aby dočerpali fyzické sily, a krajský riaditeľ v Žiline má túto situáciu pod kontrolou. Keď fyzické sily hasičom v Žilinskom kraji nebudú stačiť, povolávame hasičov z celého Slovenska," dodala Saková.

Mimoriadna situácia v Žilinskom kraji naďalej platí na území okresu Námestovo a v ďalších obciach. Na zhadzovanie snehu z preťažených stromov na hornej Orave vo štvrtok prvýkrát v histórii využili vrtuľník. Pri odstraňovaní následkov kalamity pomáhajú od utorka aj vojaci.