Martin je z najhoršieho vonku, v meste zrušili nútenú správu

Aktualizované:
Martin je z najhoršieho vonku, v meste zrušili nútenú správu
Zdroj foto: TASR/Pavol Ďurčo
Martine zrušili v utorok na základe rozhodnutia ministerstva financií nútenú správu. Po doplatení dlhu vo výške viac ako 6 miliónov eur pred niekoľkými týždňami to znamená, že v meste sa opäť rozbehnú investičné projekty, podpora kultúry, športu a iných oblastí.

Hrnčiar neodstupuje

Informovala o tom hovorkyňa mesta Martin Zuzana Kalmanová. Napriek tomu, že mestu zrušili nútenú správu, Andrej Hrnčiar sa nevzdá funkcie primátora. Hrnčiar ešte pred rokom a pol hovoril, že keď sa mesto dostane z nútenej správy, odstúpi. Zmenu rozhodnutia potvrdil Hrnčiar s tým, že hoci teraz neodstúpi, v ďalších komunálnych voľbách už za primátora kandidovať nebude.

Zmenu postoja odôvodňuje tým, že vlani hovoril o odchode z funkcie mysliac si, že mesto sa z nútenej správy dostane v priebehu niekoľkých týždňov. "Z týždňov sa ale stal rok a pol," poznamenal Hrnčiar. Vysvetlil, že ak by teraz odstúpil, Martinčania by museli ísť do doplňovacích volieb, ktoré by boli asi polroka pred riadnymi komunálnymi voľbami. "Teda v priebehu polroka by museli voliť dvakrát, a to by mohlo spôsobiť komplikácie," myslí si. Riadne komunálne voľby budú na budúci rok.

Viac ako rok

Zdôraznil, že za vedenie mesta neberie plný plat iba minimálnu mzdu a aj tú dáva na podporu projektov a jednotlivcov. Zákon poslancom dovoľuje brať len jeden plný plat a za ostatné funkcie môžu poberať minimálnu mzdu. V nútenej správe sa mesto Martin ocitlo po tom, čo ju tam 24. marca 2016 zaviedlo ministerstvo financií.

Nútená správa je výsledkom kauzy okolo vybudovania lyžiarskeho strediska na Martinských holiach, ktorá sa začala v roku 1995.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá