Kočnerovi nevyšiel ani ďalší pokus. Ostáva za mrežami

Kočnerovi nevyšiel ani ďalší pokus. Ostáva za mrežami

11.12.2018 12:36 | zdroj: TA3 TASR SITA | zdroj foto: TASR/Jakub Kotian

V kauze takzvaných televíznych zmeniek ostáva obvinený podnikateľ Marian Kočner naďalej za mrežami, väzobne stíhaný. Rozhodol o tom trojčlenný senát Najvyššieho súdu SR.

Kočnerovi nevyšiel ani ďalší pokus. Ostáva za mrežami

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

V kauze takzvaných televíznych zmeniek ostáva obvinený podnikateľ Marian Kočner naďalej za mrežami, väzobne stíhaný. Rozhodol o tom trojčlenný senát Najvyššieho súdu SR.

Vložiť video

Súd žiadosť znova zamietol

"Najvyšší súd na dnešnom neverejnom zasadnutí sťažnosť obvineného Mariána K. zamietol ako nedôvodnú," uviedla hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Kočnerovi tak nevyšiel ani druhý pokus dostať sa z väzby na slobodu a NS SR potvrdil novembrové rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.

Kočnerov obhajca Martin Pohovej sa k rozhodnutiu NS SR v utorok vyjadriť nevedel, keďže mu zatiaľ nebolo doručené písomné vyhotovenie rozhodnutia odvolacieho súdu. Marian Kočner by mohol podať ďalšiu žiadosť o prepustenie z vyšetrovacej väzby o mesiac.

Žiadosť o prepustenie z väzby v polovici novembra ŠTS v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica, už po druhý raz Kočnerovi zamietol a rovnako ako v druhom prípade rozhodnutie potvrdil následne aj NS SR. Druhá sťažnosť na NS SR napadla koncom novembra. "V zmysle rozvrhu práce NS SR na rok 2018 o nej bude rozhodovať senát 2T," uviedla vtedy hovorkyňa Važanová. Senát nebol viazaný časovým termínom, dokedy mal vo veci rozhodnúť, ale o väzobných veciach sa rozhoduje prednostne a urýchlene.

Sudca ŠTS v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica, rozhodol, že podnikateľ Marian Kočner, obvinený v tzv. kauze televíznych zmeniek, zostáva vo väzbe. ŠTS o jeho žiadosti rozhodoval už 15. novembra, avšak približne o necelý týždeň bolo doručené uznesenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Informovala vtedy hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Viac
k Téme

Päť obvinení proti Kočnerovi

Podľa jej slov obvinený je väzobne stíhaný, pretože je dôvodná obava, že by pokračoval v trestnej činnosti ekonomického charakteru, pretože voči nemu bolo doposiaľ vznesených päť obvinení za rôzne závažné ekonomické trestné činy.

Kočner je vo väzbe v kauze tzv. televíznych zmeniek za takmer 70 miliónov eur. Na Kočnera a Pavla Ruska podala TV Markíza trestné oznámenie za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu. Argumentuje, že sporné zmenky neboli nikdy zaznamenané v jej účtovníctve ani v účtovníctve spoločností, ktoré údajne zmenky vlastnili predtým, ako malo dôjsť k uplatneniu podvodných nárokov.

O väzobnom stíhaní Kočnera rozhodol 28. júna NS SR. Podnikateľ sa aktuálne nachádza vo väzení v Banskej Bystrici. Predtým bol vo väzbe v Bratislave a Leopoldove.