Frešo chce kandidatúrou zachrániť stranu

19.4.2012 17:17

Ponukou Pavla Freša v kandidatúre na predsedu SDKÚ-DS bude záchrana strany. Ako povedal Frešo dnes na tlačovej besede, ak bude SDKÚ-DS pokračovať v línii alebo v mierne pozmenenej línii, pôjde pod päť percent. „Značku SDKÚ budú musieť ťahať ľudia a nie, že by značka ťahala ľudí. Potrebujeme značku potiahnuť nahor,“ vyhlásil.

Potrebujeme značku potiahnuť nahor,“ vyhlásil. Podľa neho keď chcú členovia zachrániť SDKÚ, musia začať zdola. „Záchrana SDKÚ spočíva v obnove dôvery ľudí pre to, čo robíme,“ vyhlásil.

Frešo sa nechce vymedzovať proti iným kandidátom, ktorí kandidujú na predsedu. Nového predsedu zvolia delegáti na kongrese 19. mája v Banskej Bystrici. Doterajší predseda Mikuláš Dzurinda už kandidovať nebude. Zatiaľ jedinou, kto doteraz ohlásil kandidatúru, je Lucia Žitňanská. „Žitňanská bude prvý človek, ktorého budem nahovárať na funkciu podpredsedu,“ povedal Frešo s tým, že rozhodnutie Žitňanskej oznámiť kandidatúru na predsedu pred parlamentnými voľbami pomohlo SDKÚ dostať sa cez päť percent. Frešo chce mať silno zastúpené regióny vo funkciách podpredsedov. Zdôraznil však, že neponúkol žiadnu funkciu nikomu za jeho podporu. „Nebudem za podporu niečo vymieňať,“ dodal.

Frešo je predsedom Bratislavského samosprávneho kraja a poslancom NR SR. Nevidí problém v tom, že by mu mala pribudnúť aj ďalšia funkcia. „Premiér spravuje viac ako ja v kraji,“ vyhlásil. Zároveň upozornil, že aj viacerí ministri v bývalej vláde boli predsedovia strán. „Stranícka funkcia je spoločenská neplatená funkcia. Zladenie je pomerne jednoduché. Politike sa venujem celý čas. Najdôležitejšie je pohybovať sa medzi ľuďmi a to robím,“ povedal.

Frešo chce návrat ku koreňom SDKÚ. „Základ fungovania je prísna demokracia. Keď chcem niečo dosiahnuť, musím získať podporu väčšiny. Ďalším pilierom je občiansky princíp. Budeme mať ľudí v úcte a láske, budeme pomáhať tým, ktorí si sami pomôcť nevedia,“ povedal. Pripomenul tiež kresťanský princíp, na ktorom strana stojí. Napokon je to vlastenectvo. V strane si musia uvedomiť, že Milan Rastislav Štefánik pomohol rovnako národu ako Andrej Hlinka. „Chcem, aby vlastenectvo malo priestor v SDKÚ. Ľudia sú prirodzene vlastenci, spievajú spontánne hymnu na štadióne. Každé rokovanie na župe začíname hymnou,“ upozornil.

Za pádom SDKÚ-DS je podľa Freša fakt, že bola súčasťou vlády, ktorá každodenne dokazovala, že nie je kompetentná vládnuť, riešila vzájomné spory, politici si budovali kariéru atakom kolegov. Keď príde SDKÚ-DS s programovými riešeniami, chce, aby riešila každodenné problémy ľudí. „Programové ciele budeme konfrontovať v straníckych orgánoch. Až keď presvedčíme vlastných ľudí, vtedy to môžeme presadzovať,“ konštatoval.

Ľudia, ktorí majú prirodzenú autoritu v regiónoch, mali by mať podľa Freša väčšie slovo v strane. Títo ľudia sú podľa neho schopní dohody, sú schopní urobiť program a sú schopní získavať dôveru. „Nepoznám starostu alebo primátora, ktorý bol viackrát zvolený, že by neriešil každodenné problémy ľudí,“ dodal. Frešo už distribuuje do členskej základne tézy generálnej línie. Chce presadiť, aby každý predseda miestneho zväzu SDKÚ mal telefón na predsedu.

SDKÚ mala podľa Freša sen o silnej ľudovej strane a o tom, že bude integrátorom pre stredo-pravé spektrum. „Mojou ambíciou je urobiť všetko pre to, aby v komunálnych a regionálnych voľbách fungovala tesná spolupráca medzi stredo-pravými stranami a to je možný predpoklad integrácie do budúcna,“ povedal.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok