Po desaťročiach zverejnili spisy o vražde prezidenta Kennedyho

TA3 TASR
27.10.2017 06:23

Americká Správa národných archívov a záznamov zverejnila ďalšie z tajných dokumentov viažucich sa k zavraždeniu prezidenta Johna F. Kennedyho z roku 1963. Stalo sa tak krátko po tom, čo to nariadil americký prezident Donald Trump. Zverejnenie ďalších však zablokoval na žiadosť Federálneho úradu pre vyšetrovanie a Ústrednej spravodajskej služby.

Historici neočakávajú prekvapenia

Správa národných archívov na svojej internetovej stránke uvádza, že zverejnila celkovo 2891 dokumentov. Ide o dokumenty FBI, CIA a "iné agentúrne dokumenty".

Zvyšných približne 300 si ešte ponechá, informovala televízia CNN. Trump totiž po odporúčaní FBI a CIA nariadil, aby ďalšie dokumenty podliehali utajeniu po dobu 180 dní a opäť ich preskúmali vládne agentúry. Potom sa majú vyjadriť k tomu, či môžu byť zverejnené, uviedli pre novinárov pod podmienkou anonymity predstavitelia Bieleho domu. Trump sa podľa nich najprv zdráhal vyhovieť žiadosti FBI a CIA, nakoniec však uznal, že nemá inú možnosť.

Toto rozhodnutie zrejme udrží nažive konšpiračné teórie a povzbudí tých, ktorí spochybňujú oficiálne závery vyšetrovania a argumentujú, že vláda pomáhala zakryť pravdu.

Historci, ktorí sa venujú Kennedyho prípadu, však neočakávajú od nových dokumentov šokujúce informácie alebo také, ktoré budú v rozpore so závermi, že výhradne zodpovedným za vraždu Kennedyho bol Lee Harvey Oswald.

Objasnia aj pokus o zabitie Castra?

Každopádne dokumenty poskytnú Američanom plnší obraz o tom, ako bol zabitý 35. prezident USA a ako prebiehalo následné vyšetrovanie.

Dokumenty by mohli osvetliť aj Oswaldov záhadný výlet do mexickej metropoly niekoľko týždňov pred atentátom. Môžu odhaliť aj nové podrobnosti o účasti USA na pokusoch zabiť kubánskeho vodcu Fidela Castra. Vláda by mala zverejniť posledný balík dokumentov o vražde Kennedyho. Dosiaľ zverejnila približne 30.000 dokumentov.

V roku 1992 vtedajší americký prezident George H.W. Bush podpísal zákon, podľa ktorého majú byť všetky dokumenty týkajúce sa vraždy Kennedyho zverejnené do 25 rokov, ak aktuálny prezident USA nerozhodne, že by to mohlo poškodiť spravodajské služby, právny poriadok, vojenské operácie alebo zahraničné vzťahy.

Tlak na transparentnosť bol vyvolaný čiastočne aj rozruchom v dôsledku konšpiračného filmu Olivera Stonea "JFK" z roku 1991.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok