Danko po pokuse o mimoriadnu schôdzu zverejňuje svoju prácu

Danko po pokuse o mimoriadnu schôdzu zverejňuje svoju prácu

6.11.2018 14:43 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: TASR

Predseda NR SR Andrej Danko dáva v knižnici Univerzity Mateja Bela k dispozícii pre verejnosť svoju rigoróznu prácu. Bude v štandardnom režime, ako sú ostatné práce. Povedal to po tom, ako koalícia zablokovala mimoriadnu schôdzu, na ktorej mal čeliť odvolávaniu.

Danko po pokuse o mimoriadnu schôdzu zverejňuje svoju prácu

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Predseda NR SR Andrej Danko dáva v knižnici Univerzity Mateja Bela k dispozícii pre verejnosť svoju rigoróznu prácu. Bude v štandardnom režime, ako sú ostatné práce. Povedal to po tom, ako koalícia zablokovala mimoriadnu schôdzu, na ktorej mal čeliť odvolávaniu.

Vložiť video

Zažil pokusy o mediálnu smrť

Ako vyhlásil na tlačovej besede, študenti, ktorí chcú z nej čerpať a nie ju zneužívať, ju budú môcť používať. Zároveň Danko informoval, že poveril právnika, ktorý ho ubezpečil, že sa práca nemôže stratiť. Danko po mimoriadnej parlamentnej schôdzi tvrdí, že má za sebou mediálny lynč s cieľom dosiahnuť jeho politickú smrť. Ako vyhlásil, to čo dnes predviedla opozícia, nepotrebuje komentár, ale útočiť na vysoké školy chce silný žalúdok. „Za tri roky som zažil niekoľko pokusov o moju mediálnu smrť,“ vyhlásil. Zároveň pripomenul, že takýmito pokusmi boli obvinenie z falšovania podpisu, otváranie listov poslancov, alebo, že napadol priateľku. „Dnes si môže ktokoľvek a čokoľvek vymyslieť, šíriť klamstvá, zatiaľ čo mohol mne zničiť kariéru,“ uviedol.

Danko tvrdí, že v rokoch 1992 až 1997 absolvoval riadne denné štúdium. „Prešiel som rukami desiatok pedagógov, absolvoval desiatky skúšok. Absolvoval tri štátnice. Nebola to ľahká škola. V roku 1999 som začal rigorózne konanie na Univerzite Komenského v Bratislave,“ konštatoval s tým, že prácu obhajoval v Banskej Bystrici, pretože časť pedagógov odišla posilniť pedagogický zbor do Banskej Bystrice. Prácu obhajoval pred oponentom a pred štyrmi členmi komisie absolvoval ústnu časť. „Málokto vtedy mohol vedieť, že budem predsedom NR SR,“ uviedol.

Danko pripomenul, že má za sebou 15-ročnú advokátsku prax. „Do roku 2018 som o svojej práci nepočul. Boli vtedy iné počítače a iný spôsob písania rigoróznych prác. 20 rokov bola v knižnici. Každý kto chcel mal k nej prístup. Zbystril som pozornosť, keď sa ma stranícky denník začal pýtať na prácu. Tento denník nepotrebuje ani odpovede a ani sa tým netaja,“ uviedol.

Viac
k Téme

Nicholsonová: Zachovali sa ako zbabelci

Poslanci vládnej koalície sa v pléne zachovali ako zbabelci, ktorí kryjú podvodníka. Na tlačovej konferencii to vyhlásila podpredsedníčka Národnej rady SR Lucia Ďuriš Nicholsonová v reakcii na to, že koalícia nezahlasovala za program mimoriadneho pléna a neumožnila tak rokovať o návrhu na odvolanie predsedu parlamentu Andreja Danka najmä pre kauzu jeho rigoróznej práce. Opozícia sa nevzdáva a schôdzu bude svojimi podpismi iniciovať opäť.

Ďuriš Nicholsonová poukázala aj na žiadosť z 25. septembra 2018, ktorú Danko adresoval Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici a žiadal ju o zneprístupnenie svojej práce. V žiadosti písal, že v archíve UMB je práca s menom autora Juraj Danko a že sa domnieva, že by mohla byť jeho. "Prácu by si mal podpisovať sám študent. Ako sa môže stať, že je ako autor podpísaný Juraj Danko? Tak kto písal prácu, ktorú UMB ešte v ten deň utajila?" pýtala sa podpredsedníčka NR SR s tým, že JUDr. Juraj Danko skutočne existuje a žije v Banskej Bystrici.

Zároveň upozornila, že rektor UMB Vladimír Hiadlovský má ambíciu stať sa komunálnym politikom, pričom kandiduje za tím, ktorý podporuje aj kandidáta SNS na primátora Banskej Bystrice. "Dokáže rektor zapredať meno UMB za flek v zastupiteľstve?" uviedla Ďuriš Nicholsonová. Hiadlovského preto vyzvala, aby okamžite odstúpil z funkcie rektora za krytie možných podvodov v tejto škole. "Ak to neurobí, vyzývam Akademický senát, aby sa s tým vysporiadal. A vyzývam Akreditačnú komisiu, aby sa začala zaoberať akreditáciou udelenou UMB," dodala.

Líder Sme rodina Boris Kollár podotkol, že politik je v súčasnosti medzi ľuďmi nadávka. "Politik by mal byť vzorom písaných a nepísaných pravidiel. Ak ľudia vidia, že pravidlá nedodržiava politik, ako ich majú dodržiavať oni?" pýtal sa. Podľa Jána Budaja Andrej Danko premeškal šancu prísť a vysvetliť pochybnosti okolo jeho rigoróznej práce. "Opozícia neprestane žiadať túto prácu, kým sa vec nevyjasní. NR SR nemôže viesť podvodník," vyhlásil. Schválenie programu mimoriadnej schôdze nepodporil nikto z koalície. Proti boli poslanci Smeru-SD a SNS, väčšina členov Mosta-Híd sa zdržala. Proti boli aj nezaradení Peter Marček, Martina Šimkovičová a Rastislav Holúbek. Za program rokovania hlasovali poslanci SaS, OĽaNO, Sme rodina, ĽSNS aj zvyšní nezaradení.

Viac
k Téme

Za hlasovalo len 64 poslancov

Poslanci neschválili program rokovania mimoriadnej schôdze. V rokovacej sále bolo 139 poslancov, z ktorých za program rokovania hlasovalo 64 zákonodarcov. Za schválenie programu hlasovali opozičné strany SaS, OĽaNO, Sme rodina, ĽSNS a väčšina nezaradených poslancov.

Proti boli poslanecké kluby Smer-SD a SNS. Väčšina poslancov za Most-Híd sa zdržala, dvaja boli proti. Proti schváleniu programu bola aj trojica nezaradených poslancov Peter Marček, Martina Šimkovičová a Rastislav Holúbek. Jediným bodom programu mal byť návrh na odvolanie predsedu parlamentu Andreja Danka.

Ako uviedla hovorkyňa Most-Híd Klára Debnár, schôdza NR SR by v tejto veci nepriniesla žiadne nové informácie, preto sa poslanci za Most-Híd pri hlasovaní o jej programe zdržali hlasovania.