V Egypte objavili unikátny nález, drevenú hlavu starú 4000 rokov

V Egypte objavili unikátny nález, drevenú hlavu starú 4000 rokov
Zdroj foto: SITA/AP
Archeológovia našli v Egypte hlavu drevenej sochy, ktorá zrejme zobrazovala vládkyňu z tretieho tisícročia pred Kristom. Oznámilo to egyptské ministerstvo pre historické pamiatky. Z oblasti pri meste Sakkára vraj môžu čoskoro prísť ďalšie objavy.

Nález odkryl francúzsko-švajčiarsky archeologický tím na čele s profesorom Philippom Collombertom zo Ženevskej univerzity. Hlava v životnej veľkosti ozdobená drevenými náušnicami je v zlom stave a vyžaduje reštauračné práce, napísal server Ahram Online.

Podľa všetkého socha patrila správkyni Anchesenmerire II., ktorá okolo roku 2250 pred naším letopočtom vládla za svojho dospievajúceho syna, neskoršieho kráľa Pepiho II. zo šiestej dynastie.

V rovnakej oblasti neďaleko Gízy bola v uplynulých týždňoch nájdená aj časť obelisku a pyramidion (pyramídovité zakončenie obelisku), ktoré môžu byť súčasťou doteraz neobjavených stavieb zasvätených kráľovnej Anchesenmerire II. Sú z ružového mramoru. "Je to sľubná oblasť, ktorá by čoskoro mohla ukázať ďalšie tajomstvo," uviedol Mustafa Wazir z pamiatkového ministerstva.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá