V Košiciach sa zišli naša a česká vláda, potvrdili výborné vzťahy

TA3 TASR
17.9.2018 14:09

Tvoríme dva slovanské národy, ktoré nielenže nemajú medzi sebou žiadne konflikty, ale sa majú úprimne rady, ako nie je v dnešnom svete vôbec samozrejmé. Povedal to na margo vzťahov medzi Slovenskou a Českou republikou počas spoločného rokovania vlád v Košiciach premiér Peter Pellegrini.

Úspešný príbeh dvoch krajín

Našimi výkonmi, úzkou spoluprácou i spojenectvom prispievame k stabilite strednej Európy, ale aj celej Európskej únie, doplnil premiér. V úvodnom príhovore privítal členov jednotlivých vlád na šiestom spoločnom rokovaní. Pripomenul tiež, že obe vlády vlani v Lednici vyhlásili rok 2018 za Rok slovensko-českej a česko-slovenskej vzájomnosti.

"Je to zasadnutie slávnostné a je súčasťou celého radu spomienkových podujatí a osláv pri príležitosti 25. výročia štátnej nezávislosti Českej republiky a Slovenskej republiky, ale aj 50. výročia Československej jari a 100. výročia vzniku samostatnej Československej republiky, na ktorých sa vlády dohodli a ktoré spolu aj finančne podporili s cieľom potvrdiť a posilniť priateľstvo a spoluprácu, ako aj kultúrnu a jazykovú blízkosť medzi našimi dvomi národmi, medzi občanmi našich republík a ukázať celej Európe a celému svetu, že historický význam je nespochybniteľný ako unikátny príklad pokojného a nenásilného rozdelenia ústavnou cestou," povedal premiér SR.

Poukázal tiež na podľa jeho slov úspešný príbeh oboch krajín, ktoré sú už 25 rokov samostatné a sú pevnou súčasťou európskeho a transatlantického priestoru. "Majú vyspelý priemysel, konsolidované verejné financie, nie sú 'troublemakermi' Európskej únie, ale sú dôležitými motormi hospodárskeho rastu nielen regiónu, ale celej Únie," skonštatoval Pellegrini.

Viaceré spoločné projekty

"Som presvedčený, že nové impulzy na našu spolupráci v rámci Európskej únie prinesie aj ďalší unikátny formát našej spolupráce a to sú tieto naše spoločné rokovania vlády, ako aj nadchádzajúce zasadnutie tripartity Slovenskej a Českej republiky, ktoré tiež plánujeme zorganizovať na Slovensku ešte do konca tohto roka," zdôraznil. Košice sú podľa Pellegriniho mestom so silným česko-slovenským zázemím a historickým odkazom.

ifr6573_7f000001-9942-5781.jpg

"V Košiciach má svoje pevné zastúpenie aj početná komunita českej národnosti, popri príslušníkoch ďalších menšín. O pár dní uplynie 97 rokov od prvej návštevy československého prezidenta Tomáša Garriqua Masaryka práve tu v Košiciach. Košice sa pred piatimi rokmi stali aj hlavným mestom európskej kultúry a naozaj majú čo ponúknuť aj náročným českým turistom, ktorí vo veľkom množstve toto mesto navštevujú," doplnil. Čo sa týka vzťahov medzi Českou a Slovenskou republikou, podľa Pellegriniho by bolo chybou spoliehať sa na automatizmus pokračovania blízkych vzťahov, vzhľadom na to, že 75 rokov to bol spoločný štát.

"Teším sa preto, že naši ministri vygenerovali viaceré spoločné projekty zamerané predovšetkým na zvyšovanie kvality života občanov na oboch stranách. Už teraz by som rád vyjadril poďakovanie českej strane za starostlivosť o našu veľkú krajinskú komunitu, ako aj o niekoľko desiatok tisíc slovenských občanov, ktorí pracujú alebo študujú v Česku a sú občanmi Európskej únie," povedal Pellegrini a poukázal na to, že premiér ČR Andrej Babiš je osobne príkladom toho, že Česká republika garantuje rovnaké práva pre všetkých občanov Európskej únie. Zaželal tiež, aby si obe krajiny zachovali jazykovú podobnosť cez spoločné projekty v oblasti kultúry a vysielania verejnoprávnych médií.

Babiš zdôraznil potrebu jednoty

Dobrú spoluprácu a vzťahy medzi Slovenskou a Českou republikou, a to aj v rámci Vyšehradskej štvorky a Európskej únie ocenil aj český premiér. V súvislosti s problémami, ktorým Európa čelí, zdôraznil potrebu jednoty bez rozdeľovania sa na východ a západ.

"My určite máme spoločné názory a máme záujem, aby európsky projekt fungoval. Vďaka tomu máme mier, ale musíme sa vrátiť k tým štyrom pôvodným slobodám - voľný pohyb osôb, tovaru, kapitálu, služieb. Nie je možné, aby naši prepravcovia boli limitovaní alebo naše firmy, ktoré pracujú v zahraničí, mali iné podmienky ako lokálne firmy," povedal Babiš v úvodnom príhovore.

Perfektná spolupráca v rámci V4

Spoločné vládne rokovanie v Košiciach sa týka aj stredajšej a štvrtkovej neformálnej vrcholnej schôdzky EÚ v Salzburgu, ktorej témou bude okrem iného migračná politika. "Musíme jasne hovoriť naše názory na európsky rozpočet, ktorý mne osobne sa vôbec nepáči, alebo na Frontex, ktorý podľa môjho názoru nepotrebujeme,"skonštatoval.

Spoluprácu Česka, Slovenska, Poľska a Maďarska v rámci V4 označil Babiš za perfektnú. "Všetci štyria premiéri vystupujeme ako jeden blok, ktorý zastupuje 65 miliónov ľudí, a aj keď sme, povedzme menšie štáty, to neznamená, že nemáme jasné návrhy a myšlienky," povedal český premiér.

Pripomenul ďalej, že v Košiciach ide v poradí už o šieste stretnutie oboch vlád, tento rok aj v súvislosti s významnými výročiami slovensko-českej vzájomnosti. Ja podľa neho dôležité, že táto tradícia pokračuje, rovnako ako aj spoločné oslavy 100. výročia založenia Československa. "Tešíme sa, že pán premiér príde do Prahy 27. októbra a my zase sa tešíme, že prídeme do Tatier 30. októbra," dodal. Aj keď sa spoločný štát rozdelil, majú obe krajiny podľa Babiša k sebe najbližšie, o čom svedčia aj vzájomné ekonomické a politické vzťahy a spolupráca.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok