Z vojenskej oblasti Severnej Kórey hlásia ďalšie zemetrasenie

TA3 TASR
13.10.2017 06:39

V oblasti, kde Severná Kórea testuje svoje jadrové zbrane, zaznamenali zemetrasenie. Príčinu otrasov so silou takmer troch stupňov podľa amerických úradov nie je možné s presnosťou určiť. Soul tvrdí, že zemetrasenie zrejme vojenská činnosť nespôsobila.

Dotrasy po jadrovom teste

Otrasy s magnitúdou 2,7 zaznamenali 54 kilometrov severozápadne od obce Kilji v severokórejskej provincii Severný Hamgjong, kde sa nachádza Punggje-ri - známe miesto jadrových skúšok v horskej oblasti KĽDR, uviedla juhokórejská meteorologická služba. Vychádzali z hĺbky troch kilometrov.

Americká geologická služba stanovila magnitúdu na 2,9 a miesto vzniku otrasov určila v hĺbke piatich kilometrov. Podľa juhokórejskej služby sa vyskytli prirodzene a neboli následkom nejakého testu. Zemetrasenie je posledným zo série najmenej troch dotrasov zaznamenaných po 3. septembri. Pjongjang vtedy uskutočnil šiesty a doposiaľ najsinejší podzemný jadrový test, ktorý vyvolal zemetrasenie s magnitúdou 6,3.

V dôsledku zmiernej série zemetrasení ale i zosuvov pôdy v tejto oblasti dospeli vedci k záveru, že posledný test, ktorý bol podľa Pchjongjangu skúškou vodíkovej bomby, horskú oblasť v severozápadnom cípe krajiny úplne poškodil.

Môže uniknúť radiácia

Šiesty a najsilnejší test zrejme v septembri narušil celý región okolo vládneho komplexu Punggje-ri, kde Pchjongjang vykonáva všetky svoje nukleárne a raketové testy. Citovaní odborníci sa preto domnievajú, že toto zariadenie už viac nespĺňa podmienky na vykonávanie nových testov jadrových zbraní.

"Výbuch z tretieho septembra bol natoľko silný, že sa jeho následkom mohli vybudované tunely v podzemnom testovacom zariadení prepadnúť," odhaduje výskumník z kórejského seizmologického inštitútu. "Myslím si, že región Punggje-ri je v súčasnosti pomerne saturovaný. Pokiaľ by sa pokračovalo s ďalším testom, môže hroziť rádioaktívne zamorenie," dodal.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok