Volebná komisia potvrdila víťazstvo Občianskej platformy premiéra Tuska

Strana pravého stredu Občianska platforma (PO), vedená úradujúcim premiérom Donaldom Tuskom, sa so ziskom takmer 39 percent hlasov stala víťazom nedeľňajších parlamentných volieb v Poľsku.

Vyplýva to z oficiálnych výsledkov po sčítaní približne 93 percent hlasov, ktoré dnes zverejnila volebná komisia. Tusk sa pravdepodobne stane prvým premiérom od pádu komunizmu v roku 1989, ktorý obháji svoj post. Víťazstvo proeurópskej strany znamená podľa analytikov ocenenie smerovania vládnej politiky, ktorá sa snažila udržiavať dobré vzťahy s EÚ i Ruskom. Počas Tuskovho vládnutia sa krajine mimoriadne darilo najmä po ekonomickej stránke. Poľská ekonomika rástla dokonca aj v roku 2009, ktorý bol krízovým pre celú Európsku úniu. Ekonomický rast v krízovom období sa pripisuje čerpaniu peňazí z eurofondov a veľkému, 38-miliónovému domácemu trhu, ktorý si udržal spotrebiteľský dopyt.

Najsilnejšia opozičná strana Právo a spravodlivosť (PiS), vedená Jaroslawom Kaczynským, získala 30 percent hlasov. Táto konzervatívna strana, oslovujúca najmä nábožne založených Poliakov, sa v ostatnej dobe kriticky zamerala proti Rusku a spôsobu, akým táto krajina vyšetrovala letecké nešťastie poľského vládneho lietadla, v ktorom zahynul aj brat lídra PiS Lech Kaczynski.

Poľská ľudová strana (PSL), doterajší koaličný partner Občianskej platformy, získala 8,6 percenta. Očakáva sa, že to bude opäť PSL, ktorá s PO utvorí koaličný kabinet. Nová liberálna strana Hnutie na podporu Palikota (RPP), ktorá si získala priazeň sľubmi o boji proti moci katolíckej cirkvi a ďalšími sociálne liberálnymi témami, oslovila 9,9 percenta voličov. Stane sa treťou najsilnejšou stranou v novom parlamente.

Poslednou stranou, ktorá sa dostane do parlamentu, je Zväz demokratickej ľavice (SLD) s 8,2 percentami. Je to výrazný prepad pre týchto ľavičiarov, ktorí pred štyrmi rokmi získali 13 percent.
Podľa čiastkových výsledkov sa volieb zúčastnilo 48,6 percenta voličov.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá