Maďarská vláda chce obnoviť rokovania o Gabčíkove

Maďarská vláda chce obnoviť rokovania o Gabčíkove
Zdroj foto: SITA
Maďarská vláda sa pokúsi obnoviť rokovania so Slovenskom o prehodnotení spornej zmluvy o sústave vodných diel na Dunaji a vypracovaní novej, ktorá by ju mala doplniť alebo nahradiť.

Tlačovú agentúru MTI o tom v pondelok informoval vládny splnomocnenec Marcel Szabó, ktorého premiér Viktor Orbán poveril vyjednávaním so Slovenskom. Nová zmluva by mala vzniknúť v súlade s rozhodnutím Medzinárodného súdneho dvora (ICJ) z roku 1997, keď sudcovia nariadili obom stranám sporu, aby sa dohodli na jeho doriešení.

Pôvodnú zmluvu o vybudovaní priehrad na Dunaji uzavreli Maďarsko a Československo ešte v roku 1977, a podľa rozhodnutia ICJ sa ňou Budapešť musí naďalej riadiť napriek tomu, že v roku 1992 od nej odstúpila. Ako uviedol Szabó, nová dohoda by mala podrobne riešiť otázku obojstranne prijateľného spôsobu využívania spoločného úseku Dunaja a vodného diela Gabčíkovo v súlade s environmentálnymi požiadavkami. Splnomocnenec v tejto súvislosti poznamenal, že po otvorení Gabčíkova v roku 1992 Československo odviedlo 83 percent vody na svoje územie, čo malo výrazne negatívne dôsledky pre kvalitu vody a faunu v pôvodnom koryte. Podľa Szabóa je teraz "najvyšší čas, aby bola táto bolestivá rana zahojená", pričom vyjadril presvedčenie, že na obnovenie rokovaní je pripravená aj slovenská strana.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá