Fico pripúšťa opätovné otvorenie 2. piliera

SITA, TASR, TA3
17.4.2012 13:13

Premiér Robert Fico pripustil, že jeho vláda opätovne otvorí druhý dôchodkový pilier.

Fico pripúšťa opätovné otvorenie 2. piliera
SITA

"Buď opätovne zavedieme garancie a dôchodkové správcovské spoločnosti budú musieť nahrádzať všetky straty, ktoré spôsobujú, alebo sa urobí druhé rozhodnutie, že sa otvorí druhý pilier a umožníme ľuďom, aby z toho piliera vystúpili," povedal predseda vlády po tom, ako oficiálne uviedol do funkcie ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera. O znížení 9-percentnej sadzby príspevkov do druhého piliera premiér nehovoril.


Úspory ľudí v druhom penzijnom pilieri sa totiž podľa Fica znehodnocujú. "Môže sa stať, že inflácia zožerie ľuďom peniaze a títo ľudia budú odkázaní len na dôchodok v Sociálnej poisťovni," upozornil. Penzia z prvého, priebežného piliera však bude v prípade sporiteľov podľa Fica zodpovedať ich 9-percentným odvodom do Sociálnej poisťovne. "Môže sa stať, že bude musieť štát dorovnávať týchto ľudí, aby vôbec dosahovali životné minimum," povedal premiér o sporiteľoch v druhom pilieri.


Ak sa súčasná vláda podľa Fica rozhodne otvoriť druhý pilier, bude to spojené s príslušnou kampaňou. "Možno takou istou, akou dôchodkové správcovské spoločnosti lákali pred niekoľkými rokmi klientov do tohto systému," povedal. Vláda však podľa neho nemá záujem prijímať žiadne mocenské, autoritatívne rozhodnutia. " Máme záujem na dohode s dôchodkovými spoločnosťami," uviedol premiér.


Od začiatku apríla v druhom dôchodkovom pilieri zanikli garancie v rastových a vyvážených fondoch. Jediným garantovaným fondom zostal dlhopisový fond. Ak chce sporiteľ v rastovom alebo vyváženom fonde zostať v garantovanej schéme, musí prestúpiť do dlhopisového, pôvodne konzervatívneho fondu. K pôvodným trom typom fondov pribudol nový, tzv. indexový fond. Súčasne sa umožnilo rozloženie dôchodkových úspor do dvoch fondov za podmienky, že jeden z fondov bude garantovaný dlhopisový fond.


Druhý dôchodkový pilier prvá vláda Roberta Fica otvorila dvakrát. Prvýkrát sa tak stalo v prvom polroku 2008, kedy z tohto systému vystúpilo vyše 106 tisíc sporiteľov a jeho účastníkom sa stalo takmer 23 tis. nových sporiteľov. Druhýkrát sa sporivý pilier otvoril v období od 15. novembra 2008 do 30. júna 2009. V tomto období druhý pilier opustilo 66 tis. sporiteľov a vstúpilo do neho 14,5 tisíca nových sporiteľov. V kapitalizačnom pilieri si v súčasnosti na dôchodok sporí vyše 1,45 mil. osôb.

Prvoradou úlohou rezortu práce je pripraviť sa na čerpanie eurofondov

Prvoradou úlohou rezortu práce je pripraviť sa na čerpanie prostriedkov z eurofondov. Ministerstvo by malo totiž dostať do svojho Operačného programu zamestnanosť a sociálna inklúzia časť nevyčerpaných zdrojov z iných programov.


"Som presvedčený, že pôjde o významnú sumu peňazí," podotkol dnes premiér Robert Fico (Smer-SD) pri uvádzaní ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) do funkcie. O akú veľkú sumu pôjde, by mali dať odpoveď najbližšie dni a následne budúcotýždňové stretnutie v Bruseli. Práve Európska komisia (EK) veľmi tlačí na programy podpory zamestnávania mladých.


Pri príprave týchto projektov si chce dať ministerstvo podľa slov jeho šéfa Richtera pozor, aby išlo skutočne o vytváranie pracovných miest a nie "nejakú fikciu". "Bolo by nezmyselné, keby sa míňali peniaze na rekvalifikácie či školenia. Chceme ponúknuť mladým ľuďom prax," dodal.

K téme sa vyjadrili okrem Roberta Fica aj Ľudovít Kaník, poslanec za SDKÚ-DS a Viktor Kouřil, podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľ VÚB GENERALI.

Nový minister práce, sociálnych vecí a rodiny chce svoju politiku podložiť na kvalitnom dialógu so sociálnymi partnermi. Vytvárať pracovné miesta predovšetkým pre mladých ľudí. Dôchodky by sa mali dočasne každoročne zvyšovať o rovnakú pevnú sumu a zmien sa pravdepodobne dočká aj druhý dôchodkový pilier. To sú len niektoré z ambícií šéfa rezortu, ktorého premiér dnes uviedol do funkcie.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok