Armáda v modernizácii zaostáva, chýbajú peniaze

Aktualizované:
Slovenská armáda výrazne zaostáva v modernizácii svojich prostriedkov, priznáva premiér Robert Fico.

Výrazná modernizácia ju ani v nadchádzajúcom období nečaká – chýbajú peniaze. „O to viac verím, že schopnosti a spôsobilosti našich vojakov sa prejavia aj pri používaní tej techniky a tej výbavy, ktorú majú momentálne k dispozícii,“ povedal Fico po tom, ako dnes uviedol do úradu nového ministra obrany Martina Glváča.

Minister chce zabezpečiť peniaze na modernizáciu predovšetkým vnútorným šetrením v rezorte. „V prvom rade začneme šetriť od seba, to znamená na civilnej zložke,“ povedal Glváča zároveň dodal, že garantuje absolútnu transparentnosť. Podľa jeho slov komunikujú aj s generálnym štábom ozbrojených síl, pričom aj oni majú hľadať rezervy. „Kým si my neurobíme poriadok a nezefektívnime určité procesy, tak nemôžeme mať ambíciu v tejto ekonomickej situácii v Európe, a zvlášť na Slovensku, uchádzať sa ani o jedno euro naviac,“ dodal minister.

Fico však hovorí, že nejaká modernizácia sa predsa len robiť bude, ale nedajú sa robiť zásadné modernizačné zmeny. Rezort obrany by sa nemal stať ani zdrojom nejakej rezervy v prípade potreby presúvať verejné peniaze na iné potreby. „Nerád by som vnímal ministerstvo obrany ako sklad, do ktorého prídeme vtedy, keď potrebujeme a niečo si z neho zoberieme,“ povedal Fico. Prípadné rozhodnutia o šetrení sa budú dotýkať všetkých ministerstiev.

Pozrite si spoločnú tlačovú besedu ministra obrany Martina Glváča a Roberta Fica.

K situácii v slovenskej armáde sa vyjadril aj Martin Fedor z SDKÚ-DS.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá