Breivik na súde plakal, keď videl vlastné propagandistické video

Breivik na súde plakal, keď videl vlastné propagandistické video
Zdroj foto: SITA
Nórsky masový vrah Anders Breivik, s ktorým sa dnes začal súd v Osle, sa rozplakal v súdnej sieni počas premietania jeho vlastného propagandistického videa.

Pravicový fanatik Anders Behring Breivik dnes na súdnom procese v Osle priznal, že vlani v júli zabil 77 ľudí. Poprel však vinu v prípade obvinení z terorizmu a úkladných vrážd s tvrdením, že konal v sebaobrane.
Breivik (33) v úvode procesu odmietol autoritu súdu, pred ktorým sa zodpovedá z toho, že 22. júla 2011 v centre Osla odpálil bombu, ktorá zabila osem ľudí, a následne zastrelil na ostrove Utöya 69 účastníkov letného tábora mladých sociálnych demokratov.

"Neuznávam nórske súdy. Dostali ste svoj mandát od politických strán, ktoré podporujú multikulturalizmus," vyhlásil Breivik, keď ho priviedli do súdnej siene. Po tom, ako mu zložili putá, krátko zdvihol ruku so zovretou päsťou.
Prokurátori vyše hodinu čítali mená, vek, zranenia a príčinu smrti 77 zabitých ľudí, ako aj podrobnosti o 42 zranených.

"Priznávam sa k týmto činom, nie však ku kriminálnej vine," povedal následne Breivik.
Jeho obhajcovia už predtým uvádzali, že Breivik svoje útoky nepovažuje za zločiny, ale obranu krajiny pred proimigračnou politikou vlády a obsadením Nórska moslimami.

Kľúčovou otázkou, ktorú musí súd počas procesu plánovaného na desať týždňov vyriešiť, je Breivikovo duševné zdravie. To rozhodne, či pôjde do väzenia, alebo na psychiatrickú kliniku.
Podľa nedávno zverejneného druhého psychiatrického posudku nesie trestnú zodpovednosť za svoje činy z júla 2011, čo je v protiklade s prvým posudkom, podľa ktorého bol v čase útokov nepríčetný a trpel paranoidnou schizofréniou.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Verdikt lekárskej komisie - výsledok Breivikových psychotestov

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Záznam so súdnej siene - komentuje Peter Habara zo zahraničného spravodajstva TA3

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá