Čiastočná dekriminalizácia drog na vláde narazí na SNS

TA3 TASR SITA
20.2.2018 14:19

SNS nesúhlasí s návrhom zákona, ktorý sa týka dekriminalizácie určitej skupiny drog. Jej ministri návrh z dielne ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej na stredajšom rokovaní vlády nepodporia. Návrh sa nepozdáva ani SaS, ktorá je proti dekriminalizácii tvrdých drog.

Čiastočná dekriminalizácia drog na vláde narazí na SNS
SITA/Peter Maďar

Chcú celospoločenskú diskusiu

"Legislatívny návrh na dekriminalizáciu omamných a psychotropných látok na Slovensku by mal prejsť širokou celospoločenskou diskusiou," uvádza sa v správe SNS. Zákon musí byť podľa SNS dobre koncipovaný, aby nedošlo k zvýšeniu už súčasných užívateľov drog. "Myslíme si, že dôraz treba dať na prevenciu a nie na dekriminalizáciu drog, navyše heroínu alebo kokaínu," zdôraznil predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák. SNS poukazuje, že dekriminalizácia môže priniesť úsporu pre justíciu, keďže sa počíta s nižším počtom odsúdených za drogy. Zároveň však treba podľa národniarov počítať s vyššími nákladmi pre zdravotníctvo.

"Na Slovensku narástol za posledné dve desaťročia počet liečených užívateľov drog o viac ako 50 percent. Dekriminalizáciou sa očakáva, že sa automaticky zvýši dopyt po týchto látkach, keďže sa odbúrava psychologická zábrana voči užívaniu drog. Po roku až dvoch sa predpokladá výrazné zvýšenie užívateľov drog a môže niekoľkonásobne rásť," tvrdí predseda výboru NR SR pre zdravotníctvo a podpredseda SNS Štefan Zelník.

Vychádzajú z programového vyhlásenia

Hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla zdôrazňuje, že návrh zákona vychádza z programového vyhlásenia vlády. "Prešiel štandardným legislatívnym procesom, vrátane predbežného pripomienkovania, riadneho medzirezortného pripomienkovania, Radou vlády SR pre protidrogovú politiku, Legislatívnou radou vlády SR. V procese neboli vznesené také pripomienky, na ktorých by sme sa nevedeli s inými rezortmi dohodnúť. Návrh predkladáme bez rozporov," uviedol.

Práve prevencia je podľa jeho slov dôležitou súčasťou návrhu. "Súhlasíme v tomto s názorom odborníkov, ktorí sa pri príprave návrhu zhodli na tom, že v prípade držby nepatrného množstva drogy by mala dostať prevencia prednosť pred doterajšou kriminalizáciou," doplnil. Cieľom návrhu je zároveň podľa neho, aby boli odhaľovaní a prísnejšie trestaní najmä díleri drog a aby za držbu rovnakého množstva drogy boli udeľované rovnaké tresty.

Predložený materiál prináša dekriminalizáciu prechovávania nepatrného množstva drog pre vlastnú potrebu. Návrh ustanovuje množstvá omamných a psychotropných látok pri postihovaní drogovej trestnej činnosti. Prvýkrát by držba nepatrného množstva mala byť trestaná ako priestupok a až v prípade opakovaného porušenia zákona v priebehu 12 mesiacov ako trestný čin. Mladším ako 18 rokov má byť okrem pokuty automaticky nariadená aj lekárska diagnostika, absolvovanie sociálneho poradenstva a prípadne aj liečba drogovej závislosti.

SaS ukázala na predstaviteľov Smeru

Sulíkovci sú zasadne proti tomu, aby sa dekriminalizovali tvrdé drogy, ako napríklad kokaín, heroín, pervitín a podobne. „Návrh ministerstva spravodlivosti ide oveľa ďalej a strana SaS ho v tejto podobe nepodporí. Žiadne množstvo pre nás nie je nepatrné, keď ide o tvrdé drogy. Dekriminalizácia tvrdých drog nie je podľa nášho názoru vo verejnom záujme, lebo sa zoslabuje odstrašujúci účinok a zvyšuje riziko nárastu užívateľov,“ uviedla predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová.

Opoziční poslanci vítajú otvorenie tejto nepopulárnej témy zo strany ministerky spravodlivosti. „Sme pripravení intenzívne diskutovať a podieľať sa na finálnej podobe návrhu, ktorý by sme podporili svojimi hlasmi aj v Národnej rade SR," dodala Blahová. Na záver stanoviska sa lieberáli pýtajú, aký je skutočný dôvod dekriminalizácie najmä tvrdých drog. "Pýtame sa, či dôvodom dekriminalizácie kokaínu je fakt, že niektorí predstavitelia strany Smer-SD môžu byť jeho konzumentmi,“ uzavreli liberáli.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok