Druhý pilier bude atraktívnejší, menia sa pravidlá vyplácania

TA3 TASR
18.1.2018 15:11

Od februára sa menia pravidlá vyplácania dôchodkov z druhého piliera. Ten sa pre mnohých sporiteľov značne zatraktívni. Peniaze si totiž nebudú môcť naraz vyberať len tí s najvyšším dôchodkom, ale podstatne väčšia skupina ľudí.

Upravené podmienky

Podmienky vyplácania dôchodkov z druhého piliera prostredníctvom programového výberu sa od 1. februára tohto roka upravia. Účinnosť totiž nadobudne novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení. "Od 1. februára tohto roka dochádza k zásadnej zmene. Spočíva v tom, že každý sporiteľ, ktorý má doživotný dôchodok vo výške 432,40 eura, bude môcť so zvyškom našetrených peňazí naložiť podľa vlastného uváženia. Výrazne to zatraktívni druhý pilier," skonštatoval na štvrtkovom stretnutí s novinármi štátny tajomník rezortu práce Ivan Švejna.

Pre sporiteľov, ktorí dosiahnu túto tzv. referenčnú sadzbu, to znamená, že sa budú môcť slobodne rozhodnúť, ako naložia so zvyškom svojich úspor. Teda, či si o ne zvýšia dôchodok, či si ich nechajú zhodnocovať, alebo si ich odložia pre prípad neočakávanej udalosti.

Zmena v prospech sporiteľov

Referenčnú sumu bude každý rok zverejňovať Sociálna poisťovňa. Podmienkou je, že súčet súm všetkých dôchodkových dávok vyplácaných z prvého piliera, prípadných výsluhových dôchodkov policajtov a vojakov, dôchodku z cudziny a sumy doživotného dôchodku z druhého piliera bude vyšší ako priemerný mesačný starobný dôchodok z prvého piliera, na ktorý vznikol nárok od 1. januára 2004.

Ďalšia zmena, ktorú prinesie novela, sa týka majetku sporiteľa, ktorý je tvorený z dobrovoľných príspevkov, to znamená zo zdrojov, ktoré si platí sám. Túto časť majetku bude môcť človek investovať neobmedzene aj do rizikovejších dôchodkových fondov. Dosiahnutím 52 rokov veku sa bude postupne presúvať do dlhopisového garantovaného dôchodkového fondu len tá časť majetku sporiteľa, ktorá je tvorená z povinných príspevkov.

Podľa Švejnu je do budúcnosti výzvou upraviť krátenie dôchodku z prvého piliera tých ľudí, ktorí si sporia aj v druhom dôchodkovom pilieri. "Jednou z najväčších výziev je zmeniť výpočet vzorca, ktorým sa priznáva dôchodok z prvého piliera pre ľudí, ktorí majú dvojpilierový systém. Osobne považujem súčasný systém za neadekvátny a neprimeraný. Túto zmenu treba urobiť a bola by výrazne v prospech sporiteľov, ktorí sú v druhom pilieri,"dodal Švejna.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok