Pri rokovaní o príplatkoch za prácu predstavili tri kompromisné varianty

TA3 TASR
21.12.2017 12:49

Ministerstvo práce a poslanci Smeru sa chcú dohodnúť so zamestnávateľmi na kompromise pri príplatkoch za prácu v noci a cez víkendy. Pre niektoré firmy by totiž mohli byť likvidačné. Rezort práce im ponúkol niekoľko oblastí, kde sú ešte ochotní urobiť zmeny. Zamestnávatelia majú ich riešenie navrhnúť do 12. januára. V prípade príplatkov za prácu cez sviatky ale rezort ustúpiť nechce.

Novela je v druhom čítaní

Sociálni partneri hľadajú s rezortom práce, ako aj vládnymi poslancami Smeru-SD kompromisné riešenie pri zvyšovaní príplatkov za prácu. Po štvrtkovom stretnutí na ministerstve predložil minister práce Ján Richter (Smer-SD) zástupcom zamestnávateľov a zamestnancov tri možné riešenia. Tí totiž majú výhrady najmä k percentuálnemu zvýšeniu jednotlivých príplatkov.

Novela Zákonníka práce, ktorou sa majú zvýšiť príplatky, je v parlamente v druhom čítaní. Predložila ju trojica vládnych poslancov Smeru-SD Ján Podmanický, Martin Glváč a Ľubomír Petrák. Sociálni partneri majú výhrady najmä k percentu o koľko sa majú zvýšiť jednotlivé príplatky za nočnú, víkendovú a sviatočnú prácu. "Hlavné postoje sociálnych partnerov súvisia s tým, že nikto nespochybnil zákon ako taký. Mali skôr záujem ponúkať ich videnie kompromisných riešení. Mali iný názor na výšku nočného príplatku, za sviatok aj víkendové dni," priblížil na tlačovej konferencii
Richter.

Poslanci v novele navrhujú zvýšiť minimálnu výšku mzdového zvýhodnenia poskytovaného za nočnú prácu zo súčasnej sadzby 20 % na 50 % sumy minimálnej mzdy v eurách za hodinu. Príplatok za prácu vo sviatok má vzrásť z 50 % priemerného zárobku zamestnanca na 100 %. Zaviesť sa má aj nový príplatok za prácu počas sobôt a nedieľ, a to vo výške 100 % sumy minimálnej mzdy v eurách za hodinu. "Návrhy sociálnych partnerov súviseli s tým, že ponúkali iné percentá. Ak my navrhujeme príplatok za nočnú prácu vo výške 50 %, ich návrhy sa pohybovali okolo 30 %. Príplatok za prácu počas sviatku navrhovali vo výške 60 %. Podobný názor je aj k príplatkom za víkendové dni," skonštatoval Richter.

Pri práci cez sviatky neustúpia

Ministerstvo spolu s predkladateľmi novely im preto predložilo tri možné varianty kompromisných riešení. "Sme pripravení pri nočnej práci hľadať riešenia v dvoch oblastiach. Dnes je v Zákonníku práce uvedené rozdielne stanovisko na všeobecnú prácu nadčas a na rizikovú prácu nadčas. Všeobecná je riešená 25 % a riziková je riešená 35 %. Naznačil som možný kompromisný variant s tým, že by sme rozlíšili jednu aj druhú prácu," priblížil Richter. Rezort tiež upozornil na možnosť sociálnych partnerov v konkrétnej firme hľadať v kolektívnych zmluvách iné riešenie pri príplatkoch za nočnú prácu, ako ponúka Zákonník práce. Teda by mohli byť aj nižšie, ako im nariadi Zákonník práce. Dojednať by to mohli na základe kolektívnej zmluvy. Podľa Richtera by toto bolo riešením napríklad pre pekárov, alebo pre zamestnania, ktoré sa vykonávajú najmä počas nočnej tretej zmeny.

Pri príplatkoch za víkendovú prácu je podľa Richtera možné ešte hľadať nejaké kompromisné riešenie, ale pri sviatočnej práci rezort trvá na 100-% príplatku. "Je to definitívne a nemenné," uviedol Richter. Treťou možnosťou je rozloženie účinnosti novely Zákonníka práce. Do platnosti má vstúpiť 1. mája budúceho roka. Predkladatelia sú však spolu s ministerstvom ochotní rokovať napr. o polovičnom zvýšení príplatkov od tohto dátumu a zvyšný nárast by mohol byť účinný napríklad od 1. januára 2019. "Ponuka bola, aby nárast nebol jednorazovo vysoký, ale aby sme ho rozložili do určitých časových pásiem," dodal Richter.

Sociálni partneri požadujú aj prehodnotenie odvodového zaťaženia pri príplatkoch. Richter im prisľúbil, že o týchto návrhoch bude rokovať s rezortom financií a zdravotníctvom. Tripartita sa bude návrhom na zvýšenie príplatkov znovu zaoberať o mesiac, do 12. januára 2018 sa majú písomne sociálni partneri vyjadriť k predloženým možnostiam a následne by malo byť prijaté definitívne riešenie ešte pred rokovaním o novele v parlamente.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok