Takúto záťaž musia absolvovať jednotlivé diely automobilu

Takúto záťaž musia absolvovať jednotlivé diely automobilu

8.12.2017 17:08 | PR

Všetky zmontované diely prechádzajú skutočnou tortúrou: dvere sa zatvoria 30.000-krát, operadlá sedadiel sa ošúchajú 20.000-krát a každé ovládacie tlačidlo je stlačené 5.000-krát.

Takúto záťaž musia absolvovať jednotlivé diely automobilu
  • Zdieľať

Všetky zmontované diely prechádzajú skutočnou tortúrou: dvere sa zatvoria 30.000-krát, operadlá sedadiel sa ošúchajú 20.000-krát a každé ovládacie tlačidlo je stlačené 5.000-krát.

To je niekoľko príkladov z najnáročnejších testov, ktoré musia absolvovať jednotlivé komponenty automobilu kým ho do rúk dostane zákazník. Väčšina týchto testov sa realizuje kým je príslušný model ešte iba prototypom. Niektoré sa robia na všetkých vyrobených automobiloch bezprostredne predtým ako opustia výrobný závod. Cieľom je zaručiť kvalitu a spoľahlivosť jednotlivých dielov ako aj celého automobilu.

Kolesá, ktoré tridsaťkrát obídu zemeguľu: Približne päťdesiat inžinierov testuje prototypy, pričom najazdia vyše 1,2 milióna kilometrov ročne v extrémnom teréne, čo zodpovedá 30 objazdom Zeme na rovníku. Všetky kolesá musia odolávať rovnako mrazivým podmienkam na cestách Ruska ako teplotám 50 stupňov Celzia v marockej púšti.

3.000 km po štrku: Počas fázy vývoja státisíce úlomkov kameňov dopadajú na spodnú časť karosérie, nápravy, blatníky alebo nárazníky. Cieľom je zistiť, ako tieto diely odolávajú jazde dlhej 3.000 kilometrov na nespevnenom povrchu.

20.000 trecích pohybov na sedadle: Nasadanie a vysadanie z automobilu 20.000-krát za sebou. Tento test reprodukuje stroj, ktorý simuluje nasadenie a vysadanie vodiča a spolujazdca a s tým spojené trenie osôb o látku poťahu sedadla. Okrem toho sa operadlo sklopí 20.000-krát aby sa overila spoľahlivosť každého modelu sedadla.

5.000 stlačení tlačidla: Každé tlačidlo, otočný ovládač a páčka sa musia vyznačovať vysokou kvalitou a presnosťou na dotyk. Preto sa tlačidlá na displeji navigácie, rádiu a ovládacom paneli klimatizácie musia v rámci testovania stlačiť až 5.000-krát. Haptické oddelenie, ktoré študuje všetky interakcie súvisiace s dotykom, uskutočňuje tieto testy tri roky pred uvedením vozidla na trh.

Zatvorenie dverí 30.000-krát ročne: Zvuk vydávajúci dvere pri zatvorení zanecháva trvalý dojem na zákazníka kupujúceho nový automobil. Preto špeciálny robot v rámci testov zabuchne dvere 30.000-krát aby bolo zabezpečené, že dvere každého modelu sa zatvárajú s mäkkým zvukom bez drnčania, ktorý vyjadruje kvalitné utesnenie dverí.

2.500 litrov monzúnového dažďa: Iný test, ktorým prechádza každý deň vyše 2.200 automobilov schádzajúcich z výrobnej linky, je odolávanie 2.500 litrom vody prudko nastriekanej na vozidlo počas 10 minút. Keď vozidlo úspešne absolvuje tento test, znamená to, že je dokonale vodotesné.

2 milióny kilometrov testov na cestách: Zmyslom tohto testu je preskúšať správnu funkciu brzdovej sústavy a overiť, že podvozok nespôsobuje nijaký hluk. Je to finálny test predtým ako sa vozidlá dodajú predajcom. Vodiči, ktorí robia záverečnú skúšobnú jazdu nového vozidla každoročne najazdia celkovo 2 milióny kilometrov na testovacej trati so stúpaniami a klesaniami, ako aj so šiestimi rozličnými druhmi povrchu, vrátane kamennej dlažby.

SEAT je jedinou spoločnosťou, ktorá disponuje vlastnými kapacitami na konštrukciu, vývoj, výrobu a predaj automobilov v Španielsku.  Ako súčasť koncernu Volkswagen má nadnárodná spoločnosť centrálu v meste Martorell (Barcelona), exportuje 81 % svojej produkcie do vyše 80 štátov sveta, v ktorých má sieť 1.700 predajných miest. V roku 2016 spoločnosť SEAT dosiahla operatívny zisk 143 miliónov eur a celosvetovo predala takmer 410.000 automobilov.

SEAT Group zamestnáva vyše 14.500 pracovníkov v troch výrobných centrách – Barcelona, El Prať de Llobregat a Martorell, kde sa vyrábajú veľmi úspešné modely Ibiza a Leon. Okrem toho spoločnosť vyrába modely Ateca a Toledo v Českej republike, Alhambra v Portugalsku a Mii na Slovensku.

Španielska multinacionálna značka má vlastné technické centrum,  v ktorom pracuje približne 1000 inžinierov. Toto centrum je hnacou silou inovácií najväčšieho priemyselného investora v oblasti vývoja a výskumu v Španielsku. SEAT vo svojom modelovom programe už ponúka najnovšie technológie konektivity a výrazne sa angažuje v globálnom procese digitalizácie propagujúc mobilitu budúcnosti.