Krajiny reagujú na Trumpov výrok o Jeruzaleme, Palestína zúri

Krajiny reagujú na Trumpov výrok o Jeruzaleme, Palestína zúri

6.12.2017 22:18 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: SITA/AP

Rozhodnutie Donalda Trumpa o uznaní Jeruzalema za hlavné mesto Izraela už stihli skritizovať viaceré krajiny. Medzi nimi Turecko, Francúzsko, Egypt aj generálny tajomník OSN.

Krajiny reagujú na Trumpov výrok o Jeruzaleme, Palestína zúri
  • Zdieľať

Rozhodnutie Donalda Trumpa o uznaní Jeruzalema za hlavné mesto Izraela už stihli skritizovať viaceré krajiny. Medzi nimi Turecko, Francúzsko, Egypt aj generálny tajomník OSN.

Nie je plán B

O štatúte Jeruzalema možno rozhodnúť iba pri priamych izraelsko-palestínskych rokovaniach, vyhlásil generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Gutteres. Šéf svetovej organizácie urobí podľa vlastných slov všetko, čo je v jeho silách, aby podporil izraelských a palestínskych lídrov v záujme ich návratu k vecným rokovaniam.

"V tejto veľmi znepokojujúcej chvíli chcem dať jasne najavo, že riešenie (blízkovýchodného konfliktu) prostredníctvom vzniku dvoch štátov nemá alternatívu. Nejestvuje plán B", podčiarkol Gutteres a dodal, že vždy bol proti jednostranným opatreniam, ktoré by ohrozili vyhliadky na mier medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.

Európska únia vyjadrila v súvislosti s rozhodnutím vážne znepokojenie s ohľadom na mierový proces. Podľa šéfky európskej diplomacie Federicy Mogheriniovej by sa mala nájsť cesta na vyriešenie štatútu Jeruzalema ako hlavného mesta oboch štátov cestou rokovaní. Stanovisko EÚ a jej členských štátov sa nemení, aj naďalej rešpektujú medzinárodné dohody i vrátane umiestnenia diplomatických zastupiteľstiev, zdôraznila.

Viac
k Téme

Treba zabrániť násiliu

Francúzsky prezident Emmanuel Macron označil rozhodnutie najvyššieho amerického činiteľa Donalda Trumpa za jednostranný krok a porušenie medzinárodného práva i všetkých rezolúcií Organizácie Spojených národov.
Najvyšší francúzsky predstaviteľ sa tak vyjadril v stredu večer na záver svojej návštevy Alžírska.

Emmanuel Macron súčasne vyzval na pokoj a zdôraznil, že "musíme za každú cenu zabrániť násilnostiam a uprednostniť dialóg". Francúzsky prezident sa už začiatkom týždňa po telefonáte s najvyšším americkým predstaviteľom vyjadril za stanovenie štatútu Jeruzalema v rámci izraelsko-palestínskych mierových rokovaní.

Nemecká spolková vláda kancelárky Angely Merkelovej nepodporuje postoj Spojených štátov. Ako vyplýva zo slov hovorcu Merkelovej kabinetu Steffena Seiberta zverejnených na Twitteri, o štatúte Jeruzalema by sa malo rozhodnúť pri rokovaniach o riešení konfliktu na Blízkom východe prostredníctvom vzniku dvoch štátov.

Vyjadrili sa opatrne

České ministerstvo zahraničných vecí v Prahe uviedlo, že ČR považuje Jeruzalem za budúce hlavné mesto Izraela i štátu Palestína spoločne s ostatnými členskými štátmi Európskej únie na základe záverov Rady pre zahraničné veci EÚ.

Kým dôjde k uzavretiu mieru medzi Izraelom a Palestínou, ČR prakticky uznáva Jeruzalem za hlavné mesto Izraela v hraniciach demarkačnej línie z roku 1987. Presun českej ambasády do Jeruzalema však v Prahe zatiaľ nepripravujú. Česko môže o ňom uvažovať až po rokovaniach s kľúčovými partnermi v regióne a vo svete.

Majú v tom jasno

Poľsko považuje za hlavné mesto Izraela stále Tel Aviv, oznámil šéf poľskej diplomacie Witold Waszczykowski, a to ešte predtým, ako americký prezident Donald Trump uznal v mene USA Jeruzalem za hlavné mesto židovského štátu. Poľský minister zahraničných vecí v tejto súvislosti poukázal na to, že ešte i v Spojených štátoch sa o tejto otázke viedli diskusie, ktoré pravdepodobne pokračovali do poslednej chvíle pred vystúpením hlavy štátu.

Uvedomujeme si, že najdôležitejšie izraelské inštitúcie majú sídlo v Jeruzaleme, konštatoval šéf poľskej diplomacie, podľa slov ktorého je Varšava zainteresovaná na úspechu mierového procesu na Blízkom východe dosiahnuteľného cestou bilaterálnych izraelsko-palestínskych rokovaní.

Viac
k Téme