Dvojité občianstvo je na Slovensku nemožné, Most zmenil priority

TA3 TASR
3.12.2017 09:45

Strana Most-Híd sa v tomto volebnom období nepokúsi zmeniť zákon o štátnom občianstve, ktorý pripravuje o slovenský pas občanov Slovenska po prijatí občianstva iného štátu. V minulosti pritom zákon napadla na ústavnom súde a trvala na jeho zrušení. Zákon dosiaľ pripravil o občianstvo viac ako 2000 ľudí.

Dvojité občianstvo je na Slovensku nemožné, Most zmenil priority
SITA/Diana Černáková

Nový partner SMK

"Strana Most-Híd sa v tomto volebnom období sústreďuje na tie úlohy a okruhy, ktoré z jej volebného programu boli presadené do programového vyhlásenia vlády. Zákon o dvojakom občianstve medzi nimi nie je," odpovedal Most-Híd na otázky či a kedy strana predloží zmenu zákona o občianstve, ktorý patril k jej prioritám.

Otázku zákona o občianstve spomenul predseda Béla Bugár pri nedávnej kritike lídra OĽaNO Igora Matoviča, ktorý chce pomôcť SMK. Most-Híd na čele s predsedom si myslí, že "práve cez tento zákon, ktorý pán Matovič a jeho kolegovia intenzívne vetovali, by mohol deklarovať svoj novonadobudnutý pozitívny vzťah k Maďarom na Slovensku a k svojmu novému partnerovi SMK".

Pripravil ľudí o pas

Zákon o štátnom občianstve pripravil dosiaľ o slovenský pas viac ako 2000 ľudí. Ministerstvo vnútra svojho času avizovalo zmenu právnej normy, ale nepredložilo ju a ani to neplánuje urobiť. Od februára 2015 platí výnimka, na základe ktorej možno získať slovenský pas späť. Opozícia v tomto volebnom období už zákon o štátnom občianstve skúšala zmeniť. Navrhovala vrátiť stav, ktorý bol pred prijatím novely pripravujúcej ľudí o slovenské občianstvo.

Návrh bol v pléne aj v marci tohto roka. Podľa výpisu z hlasovania zaň hlasovali poslanci SaS, OĽaNO vrátane Matoviča, Sme rodina, nezaradení poslanci a vládni poslanci z Mosta-Híd. Hlasy však na presadenie zmeny nestačili, bolo ich iba 66 zo 146 hlasujúcich.

Slovenský pas strácajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica. Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu. Právnou normou sa zaoberal aj ústavný súd, ktorý nedokázal povedať, či je protiústavná, alebo nie je.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok