Smer sa zjednotil, podporí zmrazenie platov ústavných činiteľov

TA3 TASR SITA
30.11.2017 14:12

Je potrebné prijať novú právnu úpravu ešte pred verdiktom ústavného súdu. Zhodol sa na tom klub Smeru-SD, ktorý pred kamerami deklaroval svoj už opäť jednotný postoj k zmrazovaniu platov ústavných činiteľov. Smeráci zmrazovanie podporia.

Budú chcieť podporu opozície

Platy poslancov by sa tento rok mali zmraziť cez novelu zákona o dani z príjmov. Zhodol sa na tom parlamentný poslanecký klub Smeru-SD, ktorý sa s týmto návrhom bude uchádzať o podporu koalície i opozície. Platy politikov by sa mali zmraziť cez pozmeňovací návrh k novele zákona. Novinárov o tom na tlačovej besede informoval predseda poslaneckého klubu Smeru-SD Martin Glváč.

Glváč zároveň informoval, že Smer-SD chce čo najskôr predložiť návrh nového zákona o platových pomeroch ústavných činiteľov, v ktorom chce odstrániť deformáciu platov politikov, ale aj manažérov štátnych firiem. Podľa neho je potrebné prijať novú úpravu ešte pred rozhodnutím ústavného súdu, ktorý posudzuje súčasne platný zákon. Podľa Glváča by rozhodnutie súdu mohlo spôsobiť väčšie škody.

Povedali si, čo si ešte nepovedali

Poslanecký klub Smeru je podľa Glváča jednotný. „Niekedy na seba zvýšime hlas. Povedali sme si dnes možno, čo sme si v minulosti nepovedali. Je to bežné. Poriadok a jednotnosť klubu je,“ konštatoval.

Mediálny poradca premiéra a poslanec za Smer Erik Tomáš povedal, že by boli radi, keby opozícia ukázala, ako to myslí so zmrazovaním platov a či im nešlo len o hru. Zároveň avizoval, že Smer sa bude pri novom zákone o platoch politikov uchádzať o ústavnú väčšinu. Tomáš pripustil, že opätovné zmrazenie platov cez novelu zákona o dani z príjmov je diskutabilné, ale dôležitý je podľa neho výsledok.

Poslanec Ľubor Blaha za skrátené legislatívne konanie o zmrazovaní platov v utorok nehlasoval. Teraz zmenil názor a zmrazenie podporí. Zdôvodnil to prísľubom premiéra, že v novom zákone sa budú riešiť aj desaťtisícové mesačné platy manažérov štátnych firiem. „Chceme to riešiť systémovo,“ dodal.

Prekvapujúce hlasovanie

Poslanci v utorok hlasovaním prekvapivo rozhodli, že nebudú na tejto schôdzi rokovať v skrátenom legislatívnom konaní o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov. Pred hlasovaním zasadalo poslanecké grémium i koaličné poslanecké kluby, pretože opozícia so skráteným legislatívnym konaním nesúhlasila.

Skrátené legislatívne konanie nepodporili napokon ani všetci koaliční poslanci. Za skrátené konanie nehlasovali viacerí poslanci za Smer. Niektorí boli proti, niektorí sa zdržali hlasovania alebo nehlasovali. Za skrátené legislatívne konanie zo Slovenskej národnej strany bol len jej predseda Andrej Danko. Ostatní poslanci národniarov boli proti alebo sa zdržali hlasovania.

Za skrátené konanie z Mosta-Híd hlasoval predseda strany Béla Bugár a okrem neho aj traja poslanci z klubu. Ostatní boli proti alebo sa zdržali hlasovania. Za skrátené konanie boli všetci prítomní poslanci Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko.

Fico pohrozil pádom vlády

Návrh na zmrazenie platov predložil premiér Robert Fico na rokovanie vlády 15. novembra. Účelom navrhovaného zákona je ponechať platy poslancov, prezidenta, členov vlády, predsedu a podpredsedov Najvyššieho kontrolného úradu, verejného ochrancu práv a ďalších vybraných subjektov na úrovni roku 2017.

Premiér Robert Fico očakáva, že parlament do konca roka zmení svoje rozhodnutie týkajúce sa zmrazovania platov ústavných činiteľov. „Očakávam, že NR SR zmení svoje rozhodnutie. V opačnom prípade budem iniciovať spojenie hlasovania o platoch ústavných činiteľov s hlasovaním o dôvere vláde,“ vyhlásil Fico v stanovisku v stredu.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok