Sulík v TA3 kritizoval strašenie tieňovou vládou aj Dankov prejav

TA3 SITA TASR
26.11.2017 12:45

Strašiť národ v tomto čase tieňovou vládou je predčasné. Myslí si to predseda SaS Richard Sulík, ktorý to uviedol v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. Reagoval tak na nedávny krok hnutia OĽaNO, ktoré predstavilo tieňovú vládu ako alternatívu k súčasnému vládnemu kabinetu.

Konkrétne reformy

"Považujeme to trocha za predčasné, tri týždne pred Vianocami a vyše dvoch rokov pred voľbami, strašiť národ tieňovou vládou. Nepovažujeme to v tejto fáze za zmysluplný krok," skonštatoval Sulík. Podľa neho je to unáhlené a význam vidí skôr v prinášaní konkrétnych obsahov. Demonštruje to na fakte, že prednedávnom sami predstavili reformu rómskych osád, tento rok by mali predstaviť aj reformu školstva a následne aj reformu zdravotníctva.

Líder SaS je presvedčený, že tieňová vláda je niečo, čo má prísť až následne po prezentovaní konkrétnych obsahov, ktoré sú dôležitejšie. Napriek tomu zhodnotil krok opozičného partnera ako jeho právo, pričom to nepovažuje za porušenie opozičnej rady. Ubezpečil, že tá funguje aj naďalej a má zmysel. Keby vraj nefungovala, nezaznamenali by podľa Sulíka také víťazstvo v novembrových voľbách do vyšších územných celkov.

Vzťah Slovenska a Ruska

Sulík však priznal, že do pomerových, teda parlamentných volieb, pôjde strana SaS samostatne, čo by podľa Sulíka mala urobiť každá zo strán. Cieľom SaS je podľa jej lídra presviedčať o tom, že je poctivou, zdatnou a čestnou alternatívou. Koalície treba následne robiť podľa neho až po voľbách. Pre stranu je podľa jej predsedu prijateľná každá strana, okrem strany Smer-SD a ĽSNS. Hnutie OĽaNO označil za partnera, s ktorým by strana spolupracovať chcela.

Sulík sa vyjadril aj k zahraničnej politike Slovenska a k deklarácii najvyšších ústavných činiteľov o proeurópskom smerovaní Slovenska. Deklaráciu, ktorou sa traja najvyšší slovenskí ústavní činitelia priklonili k spoločnej politike EÚ a NATO, považuje líder SaS za zdrap papiera. "Vnímam to ako zdrap papiera, ako nič nehovoriacu deklaráciu. Skôr vyslať signál – pozrite, my sa tu zhodujeme," vyhlásil Sulík.

Dokazuje to podľa neho vystúpenie predsedu Národnej rady Andreja Danka v ruskej štátnej Dume, kde "rozprával rôzne čudné veci". Jeho prejav označil za nehoráznosť a "zaliečanie sa" za krátkozrakosť jeho zahraničnej politiky. Sulík je presvedčený, že Danko by nemal na jednej strane podpísať spolu s prezidentom a premiérom vyhlásenie o ďalšej integrácii v rámci Európy a následne hovoriť v ruskom parlamente, ako máme radi Rusov.

Silno proeurópsky Kiska

"Sú to dvojité iritujúce signály, ktoré vysiela. Potom jasne povedzme, že sme za rušenie sankcií voči Rusku, keď tam máme obchodné styky," skonštatoval líder SaS. Napriek tomu si ale myslí, že Európa by sa mala snažiť o korektné vzťahy s Ruskom v niektorých prípadoch, napr. aj v prípade ukončenia vojny v Sýrii, lebo bez Ruska to vraj nebude možné.

Sulík sa nevyhol zhodnoteniu prejavu prezidenta Andreja Kisku na pôde Európskeho parlamentu. Označil ho za silno proeurópsky, ktorý sa od neho očakával, avšak myslí si, že mohol byť aj kritickejší a "netváriť sa, že v EÚ super všetko funguje". Prejav hlavy štátu však nepovažuje za tragédiu, skôr za prepásnutú príležitosť povedať, že EÚ by sa mala spamätať, lebo takto ďalej fungovať nemôže či pomenovať niektoré konkrétne problémy.

V prípade migračných kvót Sulík opätovne zopakoval, že SaS je zásadne proti nim, čo ale neznamená, že ľudia nemajú právo na azyl. Žiadosti migrantov však podľa neho treba posudzovať. Riešenie vidí napríklad vo vybudovaní veľkých azylových centier mimo EÚ, kde by úradníci každého žiadateľa o azyl posúdili.

Európska lieková agentúra

Sulík je presvedčený, že Európa by si mala dokázať ochrániť svoje vonkajšie hranice sama a nežiadať o to NATO. Ten je obranným paktom na to, že ak bude napadnutá členská krajina, akoby boli napadnuté všetky a v rámci súdržnosti jej prídu na pomoc. Členstvo v NATO považuje pritom Sulík za záväzok Slovenska a je proti vystúpeniu z neho. V prípade nákupu novej obrannej techniky hovorí o kšeftárstve a tajnostkárstve SNS a bude žiadať riadne výberové konanie a odtajnenie dokumentov aspoň v prípade druhej várky obstarávania.

Na margo faktu, že sa Európska lieková agentúra nepresťahuje na Slovensko, ale do Amsterdamu, Sulík skonštatoval, že by sme nemali čakať na pomoc a zľutovanie niekoho. Slovensko si rovnako ako iné krajiny dokáže pomôcť aj samé. "Slováci majú na to, aby sme boli úspešnou krajinou. Ale Slovensko nemôže mať takéto strašidelné vedenie, aké má teraz," zdôraznil Sulík.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok