Kim si podľa USA koleduje o vojnu, Čína je odhodlaná rokovať

TA3 TASR
4.9.2017 19:04

Raketové testy severokórejského režimu čoraz viac znepokojujú USA, odkiaľ prichádzajú stále provokatívnejšie odkazy. Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová vyzvala Bezpečnostnú radu svetovej organizácie, aby voči KĽDR prijala "najtvrdšie možné opatrenia". Zároveň povedala, že americká trpezlivosť má svoje hranice.

Majú pripravovať ďalšie testy

"Nadišiel čas na vyčerpanie všetkých diplomatických prostriedkov ešte predtým, ako bude neskoro. Iba najprísnejšie sankcie nám umožnia riešiť tento problém diplomaciou," uviedla Haleyová na mimoriadnom zasadnutí BR OSN v New Yorku.

Veľvyslankyňa zároveň upozornila, že krajiny, ktoré prechovávajú so Severnou Kóreou obchodné styky, tak pomáhajú Pchjongjangu rozvíjať jeho jadrový program. Podľa spravodajskej stanice BBC Severná Kórea pripravuje ďalšie testy. Haleyová ďalej uviedla, že severokórejský vodca Kim Čong-un si svojimi činmi "koleduje o vojnu". "Vojna je niečo, čo si USA nikdy neprajú, naša trpezlivosť však má svoje hranice," varovala americká diplomatka.

Jej vyjadrenie prišlo po tom, ako prezident USA Donald Trump vyhlásil, že Spojené štáty by mohli zvažovať zastavenie obchodovania s každou krajinou, ktorá má obchodné styky s KĽDR. "Spojené štáty sa budú pozerať na každú krajinu, ktorá obchoduje so Severnou Kóreou, ako na podporovateľa bezohľadných a nebezpečných jadrových ambícií KĽDR," povedala Haleyová.

Čína je opatrná

Čína je narozdiel od USA vo svojich vyjadreniach opatrnejšia a je pevne odhodlaná uplatňovať mierové metódy riešenia napätej situácie na Kórejskom polostrove a zároveň odmieta akékoľvek kroky zamerané na vyvíjanie vojenského tlaku na Severnú Kóreu.

Vyhlásil to hovorca čínskeho rezortu diplomacie, ktorého cituje agentúra TASS. Na otázku, či by mohla Čínska ľudová oslobodzovacia armáda v prípade eskalácie konfliktu vtrhnúť do KĽDR, hovorca Keng Šuang reagoval, že "ide o hypotetickú otázku, na ktorú je ťažké odpovedať". "Veľa ráz predtým sme už povedali, že vojenské metódy nie sú medzi spôsobmi, ktoré Čína považuje za riešenie tejto situácie," dodal.

Hovorca ďalej podotkol, že reakcia svetového spoločenstva na šiestu severokórejskú jadrovú skúšku nebola jednoznačná a táto záležitosť by sa mala i napriek komplikovanosti riešiť iba mierovou cestou.

Návrh na nové opatrenia

Pchjongjang uskutočnil svoju šiestu jadrovú skúšku. Podzemný výbuch mal podľa odhadov silu 50 až 120 kiloton. Už úroveň 50 kiloton je približne trojnásobok deštrukčnej sily bomby, aká bola zhodená na Hirošimu. USA dajú do obehu návrh na novú rezolúciu BR OSN, o ktorej sa bude hlasovať na budúci týždeň, dodala Haleyová.

Námestník generálneho tajomníka OSN Jeffrey Feltman na úvod mimoriadnej zasadania Bezpečnostnej rady vyhlásil, že kroky KĽDR destabilizujú globálnu bezpečnosť, a vyzval Pchjongjang, aby dodržiaval rezolúcie BR. "KĽDR je jedinou krajinou, ktorá naďalej porušuje zákaz skúšok jadrových zbraní," dodal. Južná Kórea v reakcii na testy uskutočnila pohotovostné vojenské cvičenie s ostrou muníciou, simulujúce útok na severokórejskú lokalitu jadrových skúšok. Pri hlavnom meste Soul budú rozmiestnené i ďalšie dva protiraketové systémy THAAD.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí zase vyzvalo všetky strany na okamžité obnovenie dialógu a rokovanie s tým, že je to jediná nádej na nájdenie komplexného riešenia situácie na Kórejskom polostrove.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok