Fico predstavil nový sociálny balíček. Pozrite sa, čo sľubuje

Fico predstavil nový sociálny balíček. Pozrite sa, čo sľubuje

21.10.2017 12:20 | zdroj: TA3 TASR SITA | zdroj foto: SITA/Martin Havran

Premiér a predseda strany Smer-SD vystúpil na konferencii svojej strany v Nitre. Verejnosti predstavil nový sociálny balíček, ktorý má zvýšiť životnú úroveň na Slovensku. Okrem toho zhodnotil politické pôsobenie strany a vyzdvihol úspechy, ktoré Smer dosiahol.

Fico predstavil nový sociálny balíček. Pozrite sa, čo sľubuje

Článok bol aktualizovaný:

  • Zdieľať

Premiér a predseda strany Smer-SD vystúpil na konferencii svojej strany v Nitre. Verejnosti predstavil nový sociálny balíček, ktorý má zvýšiť životnú úroveň na Slovensku. Okrem toho zhodnotil politické pôsobenie strany a vyzdvihol úspechy, ktoré Smer dosiahol.

Vložiť video

Plní sny Mikuláša Dzurindu

Fico začal výpočtom úspechov Smeru-SD a slovenskej vlády. Podľa neho Smer plní sny Mikuláša Dzurindu o dvojnásobných platoch. "My sme už zvýšili minimálnu mzdu o 90 percent a už v rolu 2019 by mala prekročiť hranicu 500 eur, takže v budúcnosti ju naozaj zdvojnásobíme," vyhlásil Fico.

Pokračoval, že na Slovensku sa podarilo za roky 2016 a 2017 vytvoriť 129.424 nových pracovných miest a nezamestnanosť klesla na historické minimum 6,42 percenta. "Rastú reálne mzdy a HDP na obyvateľa prepočítaný podľa kúpnej sily bol vo februári 2017 na úrovni 77 percent priemeru EÚ. V roku 2020 chcem dosiahnuť vyrovnaný rozpočet, ale nie je to pre nás posvätná krava. Nebudeme stále počúvať šetrite, šetrite. Kedy, preboha, máme ľuďom niečo dať, ak nie teraz? Chceme ľuďom niečo dať v podobe štvrtého sociálneho balíčka," povedal Fico.

Viac
k Téme

Zvýšenie príplatkov či podpora cestovania

Balíček má obsahovať zvýšenie príplatkov za prácu v noci, počas štátnych sviatkov a v sobotu a nedeľu, podporu cestovania a presťahovania za prácou, zvýšenie podpory rodinného opatrovateľstva a ďalšie opatrenia. Smer-SD chce podľa Fica predložiť aj návrh novej ústavno-právnej úpravy sociálnych práv.

"Pôjde napríklad o zakotvenie inštitútu minimálnej mzdy do ústavy, aby sme zabránili pravici špekulovať o tejto téme. Toto je naša svätá povinnosť," povedal Fico.

Smer-SD chce podľa jeho slov určiť aj vekový strop odchodu do dôchodku. "Ten sa bude zrejme predlžovať, ale treba si povedať, koľko rokov chceme nechať niektoré typy zamestnancov trápiť sa v robote. Je legitímnou snahou hľadať nejakú rozumnú hranicu," vyhlásil Fico.

Viac
k Téme

Nevylučuje zmeny v ústave

Fico sa vyjadril aj k dôchodkom. Zastropovanie veku odchodu do dôchodku je podľa neho legitímna téma. Ak by sa našla rozumná hranica, ktorá zabezpečí aj udržateľnosť dôchodkového systému, premiér je pripravený na rozhovory s opozíciou o úprave tejto problematiky v ústave. Rovnako je za prípadné ústavné zakotvenie trojpilierového dôchodkového systému.

Nevynechal ani učiteľov. Zvýšenie ich platov bolo od 1. septembra 2017 a platiť bude počas celého roku 2018. Ďalšie zvyšovanie platov učiteľov podľa programového vyhlásenia vlády bude až 1. januára 2019. Fica mrzí, že sa nedohodli s učiteľmi, pretože im ponúkli rast miezd od septembra tohto roka do 1. januára 2020 na úrovni viac ako 26 percent. Zároveň skonštatoval, že nikomu neberú právo na štrajk, ale vláda pôjde v rámci zvyšovania miezd učiteľov podľa jej programového vyhlásenia.


Viac
k Téme

Fico: Korupcia na Slovensku je

Nevyhol sa ani téme korupcie. Miera jej vnímania je podľa premiéra vysoká. Zosúladenie vnímania miery korupcie na prijateľnú úroveň s objektívnou realitou si bude podľa neho vyžadovať obrovské úsilie. Premiér priznal, že na Slovensku korupcia je. Preto je podľa neho potrebné povzbudzovať ľudí, políciu, prokuratúru a súdy, aby konali. Podľa Fica je nutné od ľudí žiadať relevantné informácie, chrániť ľudí, kde to je opodstatnené a kde treba konať, je potrebné vyvodiť zodpovednosť.

Fico nadviazal aj na blížiace sa voľby do VÚC. V tejto súvislosti pvoedal, že Slovensku hrozí, že pri nízkej účasti na voľbách a vysokej mobilizácii extrémistov, sa dostanú títo ľudia do regionálnych parlamentov. Fico vyzval, aby sa nedovolil taký experiment, aký sa stal v minulý voľbách do VÚC v Banskobystrickom kraji. Podľa neho každý kto sa hlási k Slovenskému štátu je fašista, pretože tento štát bol satelit hitlerovského Nemecka.