Severokórejská raketa dlhého doletu krátko po vypustení dopadla do mora

13.4.2012 06:43

Dlho očakávané vystrelenie severokórejskej rakety dlhého doletu sa skončilo pre Pchjongjang neúspechom, keď raketa Unha-3 po niekoľkých minútach letu spadla do mora. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na juhokórejské a japonské zdroje.

Severokórejská raketa dlhého doletu krátko po vypustení dopadla do mora
Foto: SITA

Podľa japonskej televíznej stanice NHK, ktorá citovala japonského ministra dopravy, sa raketa rozlomila na štyri kusy po približne 120-kilometrovom lete. Dopadla údajne do mora pri západnom pobreží Kórejského polostrova.

"Juhokórejská a americké tajné služby zistili, že sa odpal rakety nevydaril," uviedol hovorca juhokórejského ministra obrany podľa agentúry Reuters.

Raketa bola podľa juhokórejského ministerstva obrany vystrelená o 07:39 h miestneho času (00.39 SELČ) z nového odpaľovacieho centra na západnom pobreží KĽDR pri hraniciach s Čínou.

Rakety Unha-3 mala podľa KĽDR vyniesť meteorologickú družicu do vesmíru. Pchjongjang jej vypustením porušil sankcie OSN uvalené na komunistickú krajinu s cieľom zabrániť jej vo vývoji balistických rakiet schopných niesť jadrové hlavice.

Odpálenie rakety, ktoré sa uskutočnilo pri príležitosti stého výročia narodenia zakladateľa komunistickej krajiny Kim Ir-sena, vyvolalo medzinárodnú kritiku pre obavy, že pôjde o skrytý test raketovej technológie.
V reakcii na incident sa stretne Bezpečnostná rada OSN, aby prerokovala postup v reakcii na najnovšie kroky KĽDR, potvrdili to agentúre AP nemenovaní diplomati členských štátov BR OSN.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok