Rezort spravodlivosti avizoval zmeny, týkajú sa aj podávania sťažností

TA3 SITA
26.8.2017 17:27

Ministerstvo spravodlivosti avizovalo zmeny pri kontrole Zboru väzenskej a justičnej stráže ako aj pri podávaní sťažností obvinenými a odsúdenými. Zverejnili predbežnú informáciu o pripravovanej novele zákona o Zbore väzenskej a justičnej stráže. Do pripomienkového konania by mala ísť novela v septembri. Dovtedy sa verejnosť môže zapojiť do prípravy právneho predpisu zasielaním podnetov či návrhov.

Rezort spravodlivosti avizoval zmeny, týkajú sa aj podávania sťažností
ILU FOTO SITA/AP

V súčasnosti je zbor podriadený ministrovi spravodlivosti, ktorý má menovaciu a odvolaciu právomocou vo vzťahu ku generálnemu riaditeľovi zboru. Minister taktiež do funkcie vymenúva a z funkcie odvoláva aj námestníkov generálneho riaditeľa a ostatných príslušníkov zboru v jeho priamej riadiacej pôsobnosti. Okrem toho podľa platnej legislatívy minister riadi zbor, avšak absentuje ustanovenie upravujúce vykonávanie kontroly vo vzťahu k zboru. Je preto žiaduce do právnej úpravy doplniť ustanovenia, ktoré by upravovali kontrolnú právomoc ministra a ním poverených osôb, zdôrazňuje sa v materiáli.

Druhou oblasťou, ktorú chcú novelou zmeniť je podávanie sťažností. Súčasná právna úprava je príliš formalistická a nezabezpečuje v zákonne prezentovanú ochranu práv a právom chránených záujmov obvinených a odsúdených osôb, tvrdí ministerstvo. Pre podanie sťažnosti sa totiž v zákone uvádza zoznam obligatórnych náležitostí, ktoré musí sťažnosť obsahovať, pričom medzi uvedené patrí vo vzťahu k identifikácii sťažovateľa meno, priezvisko, dátum narodenia a základné číslo sťažovateľa. Pri absencii čo i len jednej z týchto náležitostí je sťažnosť vyhodnotená ako anonymná. Sťažovateľovi nie je poskytovaná možnosť doplnenia takejto sťažnosti a je vylúčená z prešetrovania.

Takáto zákonná úprava sa javí podľa rezortu spravodlivosti ako účelová, pričom to dokazuje aj súčasná prax vybavovania sťažností zborom. Z celkového počtu 320 sťažností podaných v roku 2016, bolo totiž 122 odložených z uvedených formálno-právnych dôvodov. Je potrebné, aby mal sťažovateľ možnosť doplniť chýbajúce údaje, pričom obdobný postup je upravený aj v správnom konaní, kedy sa umožňuje sťažovateľovi zákonom predpísané náležitosti podania doplniť, zdôrazňuje ministerstvo.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok