Pamätná tabuľa na Polomke pripomína mená amerických i britských vojakov

TA3 TASR
1.6.2017 16:09

V Polomke na Horehroní odhalili pamätník americkým a britským vojakom, ktorí v okolitých horách bojovali počas druhej svetovej vojny. Hoci ho postavili už skôr, teraz ho obnovili a pribudli na ňom aj mená všetkých členov anglo-americkej misie. Väčšinu z nich Nemci zajali a popravili v koncentračnom tábore Mauthausen

Nestihli ich zachrániť

Slávnostný ceremoniál odhalenia novej tabule a kladenia vencov pri pamätníku, ktorý znovu posvätili, zorganizovali veľvyslanectvá USA a Veľkej Británie spolu s ministerstvom obrany a obcou. Zúčastnil sa na ňom americký veľvyslanec Adam Sterling, britský veľvyslanec Andrew Garth a štátny tajomník rezortu obrany Róbert Ondrejcsák.

Hlavnou úlohou americko-britskej misie OSS, ktorá prišla na Slovensko, bola záchrana amerických a britských pilotov, ktorých počas druhej svetovej vojny zostrelili a skrývali sa. Pilotov mali vrátiť na základňu do talianskeho Bari. V niekoľkých prípadoch sa to aj podarilo, niektorých už ale zachrániť nestihli.

Cieľom jednotky bolo tiež získavanie a zhromažďovanie spravodajských informácií pre svoje veliteľstvá v Londýne. Jednotka s takmer 40 členmi spolupracovala s partizánmi, s velením Povstania i ruským velením. Po potlačení SNP sa jej členovia skrývali, podobne ako partizáni, v horách nad
Polomkou. Nemci ich však našli a zajali, 17 z nich našlo smrť v koncentračných táboroch.

Spolupráca je dôležitá

Ako obaja veľvyslanci zdôraznili, je to jeden z mnohých príbehov odvahy počas druhej svetovej vojny, bohužiaľ, členovia misie za to zaplatili tou najvyššou cenou, svojím životom. Podľa nich je to moment, ktorý nám pripomína, aká dôležitá je spolupráca v boji proti tým, ktorí nám chcú vziať slobodu. Vyzdvihli tiež vtedajšiu pomoc miestnych obyvateľov, ktorí jednotke OSS pomáhali.

"Bol vtedy december 1944, kruté mrazy a veľa snehu. Zápasili nielen s tuhou zimou, ale najmä s nedostatkom potravy, ktorú im občania Polomky prinášali pod maštaľným hnojom," priblížil starosta obce Ján Lihan. Hoci pamätník bol postavený už dávnejšie, v posledných rokoch podľa neho došli k názoru, že by bolo dobré zobraziť i mená tejto hrdinskej jednotky. S oboma ambasádami teda spojili sily a doplnili ich. Pri popravených je krížik.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok