Prezident Slovinska pricestuje na dva dni na Slovensko

Prezident Slovinska pricestuje na dva dni na Slovensko
Zdroj foto: SITA
Prezident Slovinskej republiky Danilo Türk s manželkou Barbarou Miklič Türk pricestuje dnes na dvojdňovú oficiálnu návštevu Slovenska. Slovinský prezident príde na pozvanie prezidenta SR Ivana Gašparoviča.

Návšteva je recipročná, nadväzuje na oficiálnu návštevu Ivana Gašparoviča v Slovinsku v marci 2010. Prezidentov čaká v sídle hlavy štátu doobeda rokovanie, potom sa zúčastnia na Ekonomickom fóre v bratislavskom hoteli Bôrik.

Rokovania prezidentov Slovenska a Slovinska v Bratislave by mali potvrdiť bezproblémový politický dialóg oboch krajín a vyslať ďalší impulz na zintenzívnenie dvojstrannej hospodárskej spolupráce. "K tomu má prispieť aj podnikateľské fórum za účasti slovenských a slovinských podnikateľov. Blízkosť až totožnosť stanovísk SR a Slovinska k mnohým aktuálnym otázkam európskej agendy, ako je napríklad dlhová kríza v eurozóne, západný Balkán, východné susedstvo, energetická bezpečnosť, vytvára predpoklady pre plnohodnotný dialóg hláv štátov aj v tejto oblasti," informovala ďalej kancelária prezidenta. Rokovania by sa mali venovať aj regionálnej spolupráci SR a Slovinska v strednej Európe v rámci formátu V4+ alebo Dunajskej stratégii EÚ.

Slovinský prezident Danilo Türk sa dnes v Bratislave stretne aj s predsedom vlády Robertom Ficom na obede podávanom na Úrade vlády SR a po ňom i s predsedom Národnej rady SR Pavlom Paškom. Slovinský prezidentský pár bude prezident Ivan Gašparovič s manželkou hostiť na dnešnej slávnostnej večeri.

Manželka prezidenta SR Silvia Gašparovičová a manželka prezidenta Slovinskej republiky Barbara Miklič Türk si pozrú aktuálne výstavy v Slovenskej národnej galérii. Popoludní v Bratislave navštívia sídlo Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) a Univerzitnej knižnice ako aj Primaciálny palác.

V piatok sa prezidenti SR a Slovinskej republiky zúčastnia na globálnom bezpečnostnom fóre Globsec 2012 v Bratislave. Na Globsec 2012, ktoré sa koná v Bratislave od dnes do soboty, príde aj prezident Chorvátskej republiky Ivo Josipovič. Chorvátsky prezident sa pred účasťou na fóre stretne s Ivanom Gašparovičom na pracovných raňajkách.

V závere oficiálnej návštevy, v piatok na poludnie sa Danilo Türk v sprievode prezidenta Ivana Gašparoviča presunie do Banskej Bystrice. Na radnici hlavy štátov privíta banskobystrický primátor Peter Gogola. Spoločne si prezrú historické jadro mesta a položením vencov k Pamätníku SNP si uctia pamiatku obetí druhej svetovej vojny. Prezrú si aj Múzeum SNP. Manželky prezidentov v piatok navštívia hrad Červený Kameň a v blízkej Modre vinársku spoločnosť Elesko a ľudovoumelecké výrobné družstvo Slovenská ľudová majolika.

Prezident Slovinskej republiky s delegáciou odletia z Bratislavy späť do vlasti v piatok večer.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá