Andreja Ďurkovského obvinili v kauze búrania PKO

Aktualizované:
Andreja Ďurkovského obvinili v kauze búrania PKO
Zdroj foto: ČTK
Bývalého primátora Bratislavy Andreja Ď. obvinili v kauze búrania PKO z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Informuje o tom portál aktuálne.sk, ktorý sa odvoláva na dobre informovaný zdroj. Polícia obvinenie zatiaľ oficiálne nepotvrdila.

"Polícia spomínanú mediálnu informáciu komentovať nebude," povedala dnes v reakcii pre TASR riaditeľka Odboru komunikácie a prevencie Kancelárie prezidenta PZ Jana Pôbišová.

Bývalý primátor ešte pred mesiacom žiadal prokuratúru, aby trestné stíhanie v kauze PKO zastavila. Jeho advokát tvrdil, že Andrej Ď. ako primátor svoje právomoci neprekročil a odvolával aj na rozhodnutie Okresného súdu Bratislava I, ktorý uznal, že PKO sa mohlo búrať. Rozsudok v spore medzi mestom Bratislava a investorom Henbury Development podľa obhajcu Juraja Kuráňa vyvracia opodstatnenosť trestného stíhania a de facto odobruje Ďurkovského kroky.

Žiadosť bývalého primátora prokuratúra zamietla.
Kuráň argumentoval, že ak mestskí poslanci 30. júna 2005 prijali uznesenie č. 719/2005, v ktorom povolili predaj pozemkov pod PKO za účelom výstavby Riverside City, súhlasili aj s nevyhnutnými krokmi na realizáciu projektu, teda s odstránením samotnej budovy PKO. Súd tiež uznal za platnú zmluvu o spolupráci, za základe ktorej Ďurkovský požiadal stavebný úrad o vydanie búracieho povolenia na PKO. Mesto voči rozsudku podalo odvolanie.

Polícia začala trestné stíhanie pre trestný čin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku v štádiu pokusu 27. januára 2011. Aby Úrad boja proti korupcii mohol obviniť Andreja Ď., žiadal už dva razy prokuratúru, aby do Národnej rady SR podala návrh na jeho vydanie na trestné stíhanie. Jeden návrh prokuratúra vrátila polícii na doplnenie dôkazov, druhý poslala Generálna prokuratúra SR na krajskú po tom, ako prišiel návrh na zastavenie trestného stíhania. Keďže v posledných voľbách do Národnej rady SR Andrej Ď. nekandidoval a poslanecký mandát mu zanikol, súhlas parlamentu na jeho obvinenie nebol potrebný.

"Bývalý primátor Andrej Ď. nemal právo podpísať v mene mesta zmluvu o spolupráci, ktorou dal vlastníkovi pozemku právo búrať objekt PKO,"
povedal v decembri hovorca mesta Ľubomír Andrassy s tým, že súhlas s predajom pozemku neznamenal automaticky súhlas s búraním budov. V uznesení 719/2005, ktorým poslanci schválili predaj pozemkov pod PKO, mestské zastupiteľstvo okrem iného žiada primátora, aby rokoval o odkúpení budov PKO a aby požiadal stavebný úrad o vyhlásenie stavebnej uzávery na predávané pozemky areálu PKO do doby schválenia územného plánu zóny pre túto lokalitu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá