Fico: Verím, že za tejto vlády budeme otvárať Národný futbalový štadión

Fico: Verím, že za tejto vlády budeme otvárať Národný futbalový štadión
Zdroj foto: SITA
Slovensko sa v najbližších štyroch rokoch možno dočká národného futbalového štadióna. „Napriek tomu, v akom sme finančnom marazme, ja verím, že za tejto vlády budeme spoločne otvárať národný futbalový štadión,“ vyhlásil nový premiér Robert Fico.

Mal by spĺňať kritériá UEFA

Štadión by mal mať podľa Fica maximálne 15.000 alebo 20.000 sedadiel a spĺňal by kritériá UEFA. „Nemám žiadne veľké oči,“ doplnil. Za najvhodnejšie miesto pre stavbu nového športoviska premiér považuje bratislavské Tehelné pole.

Podľa šéfa rezortu školstva, vedy, výskumu a športu Dušana Čaploviča je Slovensko jediný štát v Európe, ktorý nemá kvalitný národný futbalový štadión. „My sa dnes hanbíme pred svetom. Už aj Albánci a Macedónci majú vybudovaný svoj štadión,“ zdôraznil Čaplovič. „Slovensko musí mať jeden národný štadión,“ dodal s tým, že by malo ísť o viacúčelové zariadenie, aby si štadión zarobil na svoju réžiu.

Nemôže to byť tak, že budeme hrať päť zápasov za rok a vtedy bude naplnený,“ povedal. Domnieva sa, že v súčasnosti využívaný štadión v Žiline nie je kvalitný, keďže nespĺňa kritériá, ktoré uznáva UEFA alebo FIFA.

Miesto pre futbal aj pre koncerty

Nový štadión by mal podľa ministra slúžiť ako napríklad Olympijský štadión v Ríme, kde hráva okrem reprezentácie aj Lazio Rím a AS Rím, alebo štadión v Miláne, kde hráva Inter ako aj AC Miláno. Navyše by to malo byť aj miesto pre dobré koncerty. Šéf rezortu, ktorý bude v novej vláde zodpovedný aj za oblasť športu, chce, aby bol štadión financovaný z viacerých zdrojov. „Ideálne je viaczdrojové financovanie štátu, samosprávy a privátneho sektora,“ spresnil.

Kedy by sa mohlo začať s výstavbou štadióna, Čaplovič nespresnil. „Vo financovaní školstva, vedy a výskumu sme na konci rebríčka štátov EÚ, podobne aj v športe sme na konci, a nielen čo sa týka vybavenosti štadiónov. Takto už nemôžeme pokračovať,“ podčiarkol s tým, že pre regionálny šport chce budovať malé štadióny s pomocou eurofondov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá