Medzi Aljaškou a Kamčatkou udrelo zemetrasenie, hrozilo cunami

18.7.2017 07:07

Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,7 zasiahlo sever Tichého oceána medzi západným koncom Aleutských ostrovov a ruským polostrovom Kamčatka. Oznámila to americká geologická služba USGS.

Medzi Aljaškou a Kamčatkou udrelo zemetrasenie, hrozilo cunami
SITA/AP

Nasledovali menšie otrasy

Zemetrasenie bolo zaznamenané o 01.34 h SELČ. Jeho hypocentrum sa podľa USGS nachádzalo v hĺbke 11,7 kilometra približne 145 kilometrov juhovýchodne od ruského Beringovho ostrova a 302 kilometrov severozápadne od ostrova Attu, ktorý je súčasťou súostrovia Aleuty.

Geofyzikálna služba Ruskej akadémie vied lokalizovala hypocentrum do hĺbky 30 kilometrov. Po hlavnom otrase nasledovalo viacero menších, z ktorých niekoľko prekročilo magnitúdu 5,0.

Pacifické centrum PTWC vydávajúce varovania pred prívalovými vlnami cunami upozornilo, že sa môžu vyskytnúť vo vzdialenosti do 300 kilometrov od epicentra zemetrasenia.

Obete ani škody nehlásia

Úrady Severokurilského okresu ležiaceho v Sachalinskej oblasti na ruskom Ďalekom východe vyzvali podľa agentúry RIA Novosti obyvateľov, aby okamžite opustili pobrežie a našli si útočisko vo výške 30-40 metrov nad hladinou mora.

Všetky výstrahy pred cunami boli zrušené do dvoch hodín od vydania. Malé cunami bolo podľa amerického National Tsunami Warning Center zaznamenané len na ostrove Shemya v Aleutách. Pobrežné oblasti v celom Tichomorí však môžu zaznamenať menšie výkyvy hladiny mora ešte niekoľko hodín po zemetrasení.

Nepredpokladá sa, že otrasy spôsobili škody alebo obete na životoch, keďže ostrovy najbližšie k epicentru - Attu a Beringov - sú riedko osídlené. Na ostrove Attu sa nachádza aj základňa americkej armády, ktorá bola uzavretá v roku 2010.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok