Jej kolegovia v Národnej rade SR ho schválili ešte v marci 2010, zákon platí od apríla toho istého roku. Vykonávacie predpisy o tom, ako majú mobilné súdy fungovať v praxi, doteraz neexistujú.
"Poslanci prijali trochu unáhlene niečo, čím chceli prezentovať, že je snaha riešiť vandalizmus na štadiónoch. Nikdy nedošlo k naplneniu toho cieľa, aby na nejakom problémovom zápase tento súd zasadol a rozhodol," povedal TASR prezident Únie ligových klubov Dušan Tittel. Tvrdí, že ak by prokuratúra požiadala niektorý z klubov, aby na štadióne zabezpečil miestnosť pre súdne pojednávanie, bude nápomocný. "Ale ani raz sa to zatiaľ nestalo," povedal Tittel.
"Ich problém (mobilných súdov - pozn. TASR) je najmä organizačno-technické zabezpečenie trestného konania pri súčasnom dodržaní ustanovení Trestného poriadku," povedal Peter Sepeši z Generálnej prokuratúry (GP) SR a člen Výkonného výboru Slovenského futbalového zväzu. Formálne úkony spojené so začatím trestného stíhania a obvinením podľa neho celý proces predlžujú a myšlienku mobilných súdov robia neuskutočniteľnou. Za ich plnohodnotnú náhradu považuje takzvané superrýchle skrátené vyšetrovanie, podľa ktorého musí prokurátor podať obžalobu na súd do 48 hodín od zadržania podozrivého.
Súhlasí s tým aj prokurátor GP SR Jozef Čentéš. "Doterajšie poznatky z využívania tohto inštitútu nasvedčujú tomu, že aj v prípadoch rizikových futbalových zápasov je podstatné priamo na riešenie zadokumentovať znaky skutkovej podstaty prečinu a identifikovať osobu podozrivého," napísal Čentéš pre internetový portál o práve. Sepeši vo svojej analýze o diváckom násilí na futbalových štadiónoch, ktorú napísal po diskusii so špecialistami z UEFA, uvádza, že vzhľadom na existujúce superrýchle skrátené vyšetrovanie by bolo dobré nefunkčné mobilné súdy z Trestného poriadku vymazať.