Vyhlásenie správcu Nadácie Matice slovenskej
Dňa 28.júna 2017 vydala Matica slovenská na svojej webovej stránke a poskytla slovenským médiám „Oznámenie matičnej i nematičnej verejnosti“ informáciu o otvorení bezpečnostnej skrine so zámerom zistiť aktuálny stav kovovej časti Národného pokladu.
V publikovanom Oznámení Matica slovenská prostredníctvom predsedu MS M. Tkáča a správcu MS M. Smolca hrubým spôsobom zavádza slovenskú verejnosť bez toho, aby bol poskytnutý priestor na vyjadrenie sa aj predstaviteľom Nadácie Matice slovenskej, v ktorej správe je kovová časť Národného pokladu.
Rozhodnutie predsedu MS Tkáča násilným spôsobom otvoriť bezpečnostnú skriňu umiestnenú v budove MS 5. apríla 2017 bolo nelegitímne, takmer tri mesiace bol tento čin spočívajúci vo vyvŕtaní zámkov a následnom zmocnení sa obsahu trezoru prísne utajovaný. Rozhodne odmietam tvrdenia, že Nadácia MS vraj nechcela spolupracovať pri otvorení trezoru a inventarizácii kovovej časti Národného pokladu.
Po predchádzajúcej písomnej dohode dňa 9. februára 2017 Nadácia požiadala vedenie MS o sprístupnenie priestorov za účelom vykonania periodickej inventarizácie, keďže členovia Správnej rady Nadácie nemajú voľný prístup do priestorov MS. Vedenie MS zmarilo pripravenú inventarizáciu vyhlásením, že MS je vlastníčkou celej zbierky a mieni sa jej ujať vydržaním.
V tejto súvislosti vyhlasujem, že predmetný hnuteľný majetok nemala a nemá Matica slovenská vo svojej účtovnej evidencii. Bola to práve Nadácia MS, ktorá v snahe nevyhrocovať vzájomné vzťahy navrhla 25. 3. 2017 venovať celú kovovú časť Národného pokladu Matici slovenskej. Túto ponuku vedenie a Výbor Matice slovenskej rázne odmietlo.
Dôrazne odmietam tendenčné tvrdenie, že za obdobie môjho výkonu funkcie správcu od roku 2012 došlo k úbytku, teda k strate zlata z kovovej časti národného pokladu, alebo k porušeniu zákona 431/2002 Z.z. o účtovníctve. Notárska zápisnica z priebehu a stavu preberacej inventúry v roku 2012 vyvracia skutočnosti uvádzané v predmetnom Oznámení. Od roku 2006, kedy bola kovová časť Národného pokladu prevezená z VÚB až dodnes, nemali členovia orgánov Nadácie bez povolenia Matice slovenskej vstup do jej chránených priestorov.
Rovnako nepravdivé je aj tvrdenie, že obrazy majstra Hložníka boli z dôvodu nedbalosti Nadácie MS poškodené. Obrazy boli so súhlasom Nadácie a ubezpečením zo strany MS, že je o ne odborne postarané, uložené od počiatku ich darovania v Matici slovenskej, ktorá ich využívala na organizovanie výstav a prezentáciu.
Medializované tvrdenie predsedu MS, že z kovovej časti Národného pokladu údajne chýba niekoľko predmetov z drahých kovov, je s ohľadom na násilný spôsob nelegitímneho vniknutia do trezoru bez prítomnosti druhej strany, bez podrobnej inventúry nielen predčasné, ale pochybné a účelové. Opätovne upozorňujem na fakt, že Matica slovenská objektívne nepreukázala vlastníctvo kovovej časti Národného pokladu.
Z dôvodu nezákonného otvorenia trezoru, podala Nadácia MS orgánom činným v trestnom konaní trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.
V súvislosti so stupňujúcou sa diskreditačnou kampaňou mojej osoby zo strany vedenia Matice slovenskej zvažujem podniknúť príslušné právne kroky na ochranu osobnosti.
Jozef Steiner, správca Nadácie