Rodičia prehrali súd, dieťa už nebudú umelo udržiavať pri živote

28.6.2017 06:58

Európsky súd pre ľudské práva zamietol odvolanie rodičov 10-mesačného britského chlapčeka so zriedkavou chorobou a poškodením mozgu voči rozhodnutiu britských súdov umožniť lekárom odpojiť dieťa od prístrojov, ktoré ho udržiavajú pri živote.

Rodičia prehrali súd, dieťa už nebudú umelo udržiavať pri živote
Foto: SITA/AP (Ilustračná fotografia)

Chris Gard a Connie Yatesová prehrali boj s britským najvyšším súdom o to, aby mohli vziať svojho syna Charlieho na pokusnú terapiu do USA. Chlapček má vrodenú genetickú poruchu, ktorá spôsobuje slabosť svalov a poškodenie mozgu. Britský najvyšší súd potvrdil rozhodnutia nižšieho súdu, že dieťa treba odpojiť od umelého udržiavania pri živote, aby mohlo dôstojne zomrieť.

ESĽP v zdôvodnení uviedol, že britské súdy prípad starostlivo preskúmali. A dospeli k záveru, že dieťa pravdepodobne trápi neustávajúca bolesť a utrpenie, ktoré by "experimentálne liečenie bez šance na úspech" iba predĺžilo. Európsky súd so sídlom v Štrasburgu uviedol, že národné orgány majú značný priestor pre manévrovanie v citlivých morálnych a etických záležitostiach a v prípadoch týkajúcich sa experimentálneho liečenie smrteľných chorôb.

Špecialisti v londýnskej nemocnici Great Ormond Street Hospital, kde je Charlie hospitalizovaný, uviedli, že terapia navrhovaná americkým lekárom je experimentálna a nepomohla by a dieťa treba odpojiť od prístrojov, ktoré ho udržiavajú pri živote. ESĽP súčasne zrušil dočasné opatrenie, ktorým už skôr tento mesiac zabránil britským orgánom v odpojení Charlieho od prístrojov, kým vynesie svoj rozsudok.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok