Zastavili konanie o údajne predražených zákazkách rezortu diplomacie
Protimonopolný úrad SR zastavil vyšetrovanie ohľadom toho, či ministerstvo vnútra postupovalo pri zadávaní zákaziek v rámci nášho predsedníctva v Rade EÚ v súlade so zákonom.
Postupy vraj dodržali
Konkrétne úrad prešetroval to, či bol, alebo nebol porušený zákon o hospodárskej súťaži pri zabezpečovaní kultúrnych podujatí, slávnostného koncertu v historickej budove Slovenského národného divadla pri príležitosti odhalenia loga SK PRES, otváracieho koncertu pri príležitosti začiatku SK PRES a galakoncertu pre verejnosť v Bratislave.
„Úrad vo svojom stanovisku konštatoval, že z dostupných podkladov a informácií nie je možné vyvodiť záver, že v súvislosti s vyššie uvedenými verejnými kultúrnymi podujatiami by došlo k porušeniu zákona o ochrane hospodárskej súťaže. Rúca sa tak ďalší mýtus využívaný v kampani proti MZVaEZ, že malo údajne dôjsť k akýmsi manipuláciám pri zabezpečovaní týchto podujatí,“ uvádza sa v tlačovej správe.
Stanovisko protimonopolného úradu nadväzuje na predchádzajúce rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý v danej veci konštatoval, že boli dodržané postupy pre obstarávanie podľa zákona. Ide tak o ďalší dôkaz vyvracajúci tvrdenia o „podozrivých zákazkách“ a údajne netransparentnom zabezpečovaní podujatí súvisiacich s SK PRES.
Trvá to dlho
Transparency International Slovensko-TIS vo svojom stanovisku uviedla, že Protimonopolný úrad SR neskúmal predsednícke zákazky do hĺbky a bývalí zamestnanci rezortu Zuzana Hlávková a Pavol Szalai, ktorí na kauzu poukázali, trvajú na svojich tvrdeniach. Podľa TIS ministerstvo viac ako polroka nezákonne zatajuje dokumenty týkajúce sa výberu organizátora kultúrnych podujatí.
"O tom, že MZV porušuje ústavou garantované právo na informácie, rozhodla už aj ombudsmanka," píše TIS s tým, že aj Protimonopolný úrad sa s rezortom "musel naťahovať" do polovice mája. "Ministerstvu zahraničia trvalo až 175 dní, kým vyhovelo požiadavke protimonopolnému úradu sprístupniť kompletnú dokumentáciu k výberu organizátorov kultúrnych podujatí, a aj to pod podmienkou utajenia firiem, ktoré Agentúre EVKA 'konkurovali'," dodáva Transparency v tlačovej správe.
Obvinenia odmietli
Koncom novembra 2016 Transparency International Slovensko spolu s bývalou zamestnankyňou ministerstva zahraničia Zuzanou Hlávkovou informovalo, že kultúrne podujatia súvisiace s predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ boli predražené. Kultúrne projekty sa údajne začali meniť a ich rozpočty zvyšovať po príchode mediálnej poradkyne Zuzany Ťapákovej na ministerstvo.
Obvinenia rezort diplomacie odmietol a obrátil sa na Najvyšší kontrolný úrad SR, Protimonopolný úrad SR aj Úrad pre verejné obstarávanie, aby preverili všetky verejné obstarávania súvisiace s SK PRES.