Únia smeruje do tvrdého obchodného sporu s vládou USA
Donald Trump v predvolebnej kampani sľúbil, že po svojom víťazstve nechá preveriť dovoz ocele do Spojených štátov amerických. Prvé neoficiálne poznatky z kontroly sú k dispozícii. Nemeckú spolkovú ministerku priemyslu Brigitte Zypriesovú vyviedli z rovnováhy.
Ohrozenie národnej bezpečnosti
Berlín a Brusel smerujú do ťažkého a tvrdého obchodného sporu s americkou vládou. Potvrdzuje to list Zypriesovej, ktorý v piatok poslala americkému ministrovi obchodu Wilburovi Rossovi. Ministerka v ňom kritizuje plány Washingtonu postupovať proti dovozu ocele zo zahraničia v záujme ochrany amerických oceliarní.
Dovoz ocele sa kontroloval z pohľadu prezidenta Trumpa, ktorý chcel vedieť, či neohrozuje americkú bezpečnosť. Očakáva sa, že správa, ktorú zverejnenia v najbližších dňoch, skonštatuje, že dovoz komodity z viacerých regiónov, vrátane EÚ národnú bezpečnosť USA skutočne ohrozuje.
Navrhuje sa zavedenie ciel, prípadne kvót, aby sa obmedzil dovoz ocele na americký trh. Zypriesová napísala, že to by poškodilo európskych a nemeckých výrobcov „namiesto toho, aby sa znížili nadbytočné kapacity“.
Protekcionistická politika
Ministerka odmietla konštatovanie, že európski a nemeckí výrobcovia ocele ohrozujú alebo obmedzujú americkú bezpečnosť. Poukazuje na to, že plánované americké opatrenia s prihliadnutím na Všeobecnú dohodu o clách a obchode nie sú z právneho hľadiska prípustné. Ak by Washington naozaj obmedzil dovoz ocele na americké územie, môže ho EÚ žalovať na arbitrážnom orgáne Svetovej obchodnej organizácie.
Pokus Trumpa chrániť americký oceliarsky priemysel clami a kvótami je ďalším dôkazom jeho protekcionistickej ekonomickej politiky. Opatrenie by silno postihlo aj Čínu a ďalšie svetové oceliarske veľmoci. O obmedzení čínskej produkcie ocele sa rokuje v rámci G20, skupiny 20 najvyspelejších priemyselných a najvplyvnejších rozvojových krajín.