Obetí z vežiaka budú desiatky, všetkých asi neidentifikujú
Vyšetrovanie požiaru londýnskej budovy Grenfell Tower pokračuje. Počet obetí už stúpol na 30 a desiatky ľudí sú stále nezvestné. Požiar vyvolal aj vlnu kritiky. Podľa obyvateľov prišla pomoc neskoro a hasiči sa vraj nevedeli dostať do budovy. Kritike sa nevyhla ani britská premiérka Theresa Mayová.
Dúfajú, že to nebude trojmiestne číslo
Po stredajšom požiari výškovej budovy v londýnskej štvrti Kensington zostalo podľa denníka The Sun nezvestných až 65 ľudí. Na otázku, či by počet obetí požiaru obytného vežiaka Grenfell Tower mohol prekročiť 100, šéf londýnskej polície Stuart Cundy vo štvrtok na tlačovej konferencii odpovedal: "Dúfam, že to nebude trojmiestne číslo."
Rozsiahly požiar 24-poschodovej Grenfell Tower vypukol v stredu približne o 01.00 h miestneho času pravdepodobne na štvrtom poschodí a veľmi rýchlo sa rozšíril na celú budovu, ktorú úplne zničil. Okrem doteraz potvrdených 30 obetí na životoch si požiar vyžiadal aj desiatky zranených.
Na úteku prekračovali telá
Jeden z preživších denníku The Sun popísal, ako s rodinou z domu utekali. "V momente, keď sme otvorili dvere, zachvátil nás dym. Nemali sme však na výber, pretože plamene začali šľahať cez okná," povedal s tým, že museli zísť z 21. poschodia a pred sebou nevideli nič. "Spolu s malými dcérami a mojou tehotnou ženou, ktorá je v siedmom mesiaci, sme museli po ceste prekračovať telá," dodal.
Väčšina ľudí v najvyšších poschodiach 24-poschodového domu požiar pravdepodobne neprežila. Teplota žiaru prekročila 1000 stupňov Celzia. V šiestich nemocniciach sa lekári vraj starajú o desiatky zranených, niektorí sú vo vážnom stave.
Londýnska Metropolitná polícia začala požiar vyšetrovať po tom, čo vyšlo najavo, že používanie podobných zatepľovacích panelov, aké boli na tomto vežiaku, je napríklad v USA zakázané od roku 2012. Verejné vyšetrovanie požiaru vežiaka nariadila počas návštevy miesta nešťastia aj britská premiérka Theresa Mayová.