Deň sa zmenil na súmrak. Vtáky stíchli, prudko sa ochladilo. Takto to vyzeralo, keď Slnko naposledy úplne zmizlo
A o 27 rokov neskôr sa blíži ďalší výnimočný úkaz. Výrazné zatmenie Slnka bude možné sledovať aj zo Slovenska.
Pred blížiacim sa zatmením Slnka si ľudia v Británii pripomínajú mimoriadny úkaz spred 27 rokov. Pri úplnom zatmení sa vtedy uprostred dňa na niekoľko minút zotmelo, vtáky sa začali vracať do hniezd a prudko klesla teplota.
Ďalšie úplné zatmenie Slnka bude možné zo Spojeného kráľovstva pozorovať až v roku 2090, píše BBC.
Čiastočné zatmenie uvidia aj Slováci
Astronomický úkaz bude v stredu (12. augusta) možné sledovať aj zo Slovenska, hoci iba ako čiastočné zatmenie. Pôjde pritom o jedno z najvýraznejších zatmení Slnka pozorovateľných z nášho územia za celé desaťročia.
Lepšie podmienky budú na západe krajiny. Napríklad v Bratislave začne Mesiac zakrývať Slnko o 19.21 h a o 20.06 h bude zakrytých 84 percent slnečného disku. Podobne výrazný úkaz bude zo Slovenska opäť pozorovateľný až v roku 2075.
Blíži sa najvýraznejšie zatmenie Slnka za celé desaťročia. Pozrite si harmonogram pre slovenské mestá a dôležité rady
Ostala tma
Úplné zatmenie nastalo 11. augusta 1999, keď Mesiac zakryl slnečný disk. Išlo o posledné úplné zatmenie Slnka 20. storočia. V rámci Britských ostrovov mohli jeho úplnú fázu sledovať iba v Cornwalle a na Normanských ostrovoch.
Ľudia, ktorí boli vtedy pri tom, aj po 27 rokoch opisujú nezvyčajnú atmosféru.
„V jednej chvíli bolo svetlo, potom sa začalo stmievať a počula som všetky vtáky spievať a pripravovať sa na noc,“ spomína Barbara Loganová, ktorá zatmenie sledovala neďaleko mesta Truro. „Bol to zvláštny pocit. Nevedeli ste, či je noc alebo deň,“ dodala.
Vtáky stíchli, teplota prudko klesla
Ďalší z pozorovateľov Nigel Brown si spomína, ako sa deň postupne zmenil na súmrak a vtáky prestali vydávať zvuky.
„Bol som sám a nebál som sa, ale uvedomovali ste si, že sa deje niečo skutočne veľké,“ povedal.
Stovky ľudí sledovali úplné zatmenie aj na ostrove Guernsey. Anne Le Cheminantová ho aj po rokoch označuje za mimoriadny zážitok. Svetlo podľa nej nevyzeralo ako pri bežnom večernom stmievaní, ale malo sivý odtieň. Vtáky sa začali vracať do hniezd.
(Článok pokračuje pod videom.)
Viac k téme aj v rozhovore z 11. augusta.
Nezvyčajné zmeny zaznamenali aj na ostrove Alderney, kde sa na pozorovanie zišlo viac ako 250 astronómov spolu s miestnymi obyvateľmi.
Obloha bola spočiatku zamračená a nebolo isté, či zatmenie vôbec uvidia. Krátko pred úplným zakrytím Slnka však nastala ďalšia výrazná zmena. „O 11.00 h teplota prudko klesla, keď sa blížilo úplné zatmenie,“ spomína bývalý spravodajca BBC Simon Hall. O 11.16 h, presne v okamihu úplného zatmenia, sa oblačnosť rozplynula.
Úplné zatmenie Slovensko minie
Zatmenie 12. augusta 2026 bude prvým úplným zatmením Slnka pozorovateľným z Európy od augusta 1999. Pás úplného zatmenia však Slovensko minie. Prechádzať bude okrem iného cez Grónsko, Island, Atlantický oceán a Španielsko.
Slováci tak budú sledovať iba čiastočne zakrytý slnečný disk klesajúci k západnému obzoru. Smerom na východ krajiny bude zatmenie menej výrazné.
Na úplné zatmenie Slnka si pritom naše územie počká ešte veľmi dlho. Z územia dnešného Slovenska bolo naposledy viditeľné 8. júla 1842 a najbližšie by sa malo zopakovať až 7. októbra 2137.