Milióny pre futbal stoja, štát a zväz si vymieňajú obvinenia. Spor môže tvrdo zasiahnuť kluby aj hráčov
Milióny eur pre slovenský futbal zostávajú zablokované a spor medzi štátom a Slovenským futbalovým zväzom sa vyostruje. Ministerstvo tvrdí, že chráni verejné peniaze, zväz hovorí o nezákonnom postupe. Doplatiť na tento konflikt môžu hráči, tréneri aj kluby.
Minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak pozastavenie dotácie pre Slovenský futbalový zväz odôvodňuje zisteniami hlavného kontrolóra športu.
Minister žiada chýbajúce doklady
„Neboli do dnešného dňa vydokladované v zmysle zákona o športe,“ hovorí minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak.
SFZ však tvrdí, že všetky požadované dokumenty rezortu doručil.
„My sme mu dodali dvadsiateho apríla všetky podklady, ktoré máme,“ hovorí prezident SFZ Ján Kováčik.
Spor aj okolo ručenia za telefóny
Podľa futbalového zväzu sa pri obchode s mobilnými telefónmi mohlo stať, že existujú rozdielne verzie zmlúv o ručení.
SFZ reaguje na zastavenie financovania: Rezort chce niečo, čo mu nevieme dodať. Možno zrušíme prípravné zápasy
„Tie zmluvy o ručení, my máme inú verziu ako majú dvaja z partnerov, ktorí od nás požadujú finančné prostriedky v rámci ručenia,“ hovorí Ján Kováčik.
Na nezrovnalosti upozorňuje aj právny zástupca zväzu.
„Aktuálne máme k dispozícii minimálne dve verzie dohody o ručení, ktoré vykazujú znaky fyzického spojenia,“ povedal právny zástupca SFZ Michal Tomaschek.
Minister namieta aj priebeh konferencie
Problémom podľa ministerstva nie je len ručenie za telefóny.
„Druhá vec je závažné porušenie pri zvolaní júlového snemu,“ hovorí minister Rudolf Huliak.
Podľa stanov musia mať delegáti materiály k dispozícii sedem dní pred konferenciou. Minister tvrdí, že ich dostali len 34 hodín vopred. SFZ oponuje, že všetky dokumenty zverejnil na svojom webovom sídle v zákonnej lehote.
Peniaze stále čakajú mládežnícke kluby
Pozastavenie dotácie pocítili desiatky trénerov a športových riaditeľov mládeže. Výplaty za posledné mesiace im zatiaľ neprišli.
Možnosť, aby štát financoval kluby priamo, zatiaľ neexistuje. Súčasný zákon o športe to neumožňuje. O tom, kedy sa peniaze dostanú k mládežníckym klubom, rozhodne splnenie podmienok, ktoré ministerstvo od SFZ požaduje.