Odstúpil rektor univerzity, ktorá zbavila maďarského prezidenta titulu

1.4.2012 20:52

Rektor budapeštianskej Semmelweisovej univerzity Tivadar Tulassay dnes po tom, čo senát univerzity vo štvrtok rozhodol o odňatí titulu doktor prezidentovi Pálovi Schmittovi, oznámil, že odstupuje zo svojej funkcie.

Odstúpil rektor univerzity, ktorá zbavila maďarského prezidenta titulu
Foto: SITA

Rektor svoje rozhodnutie, súvisiace s plagiátorskou kauzou hlavy štátu, oznámil dnes popoludní na internetovej stránke univerzity.


Tulassay vyjadril ľútosť nad tým, že na pôdu univerzity sa "vkradla" politika. "Univerzita tento týždeň prijala rozhodnutie, ktoré z každého hľadiska spĺňa očakávania voči inštitúcii patriacej medzi najprestížnejšie v Maďarsku a ktorá sa teší mimoriadnej úcte aj v zahraničí," konštatoval rektor na margo odňatia Schmittovho titulu.


Podľa jeho vyjadrenia Schmittova kauza spôsobila celej maďarskej akademickej obci vážnu stratu prestíže. Rozhodnutie senátu o odňatí titulu prijala táto obec s úľavou, súčasne sa však rozšírila spoločenská polemika a spolitizovanie kauzy sa posilnilo. Verdikt senátu univerzity sa dostal do krížovej paľby politických a právnych interpretácií.


Tulassay sa domnieva, že stratil dôveru dozorného orgánu univerzity, preto v záujme pokoja a čo najskoršieho návratu k všedným dňom univerzity sa rozhodol odstúpiť z postu rektora a uvoľniť tak kreslo nástupcovi Ágostonovi Szélovi, ktorého zvolil senát tento štvrtok.


"Vzdávam sa teraz predčasne svojho mandátu, ktorý by trval ešte tri mesiace. V pondelok o tom budem oficiálne informovať ministra ľudských zdrojov. Nové vedenie bude schopné obnoviť pokoj a dôveru vedenia rezortu," konštatoval rektor v dokumente zverejnenom na internetovej stránke univerzity.


V závere zdôraznil, že za rozhodnutím senátu z 29. marca si stále stojí, a dodal, že všetko okolo dizertačnej práce Pála Schmitta sa konalo v súlade so zákonom.


Prezident Pál Schmitt, ktorému vo štvrtok odňala univerzita titul kvôli plagiátorstvu, v piatok večer v maďarskej verejnoprávnej televízii vyhlásil, že neodstupuje z funkcie prezidenta. "Trvám na svojej pravde, dizertačnú prácu som urobil poctivo," vyhlásil.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok