Hrozba ďalších útokov na Blízkom východe ustúpila. Cena ropy Brent klesla o takmer šesť percent
Ceny ropy začali týždeň výrazným poklesom. Prerušenie amerických úderov na Irán vyvolalo nádeje na diplomatické riešenie konfliktu na Blízkom východe, napísala agentúra Reuters.
Severomorská ropa Brent okolo 00:30 SELČ vykazovala pokles o zhruba 5,8 percenta a pohybovala sa v blízkosti 91,2 dolára za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) strácala zhruba 5,6 percenta a nachádzala sa neďaleko 84,3 dolára za barel.
Televízia CBS News cez víkend s odvolaním sa na informované zdroje z regiónu uviedla, že Spojené štáty a Irán pozastavili vzájomné vzdušné útoky na Blízkom východe kvôli rokovaniam ománskej delegácie v Teheráne o otvorení Hormuzského prielivu. Ten je kľúčovou námornou trasou pre vývoz ropy z krajín okolo Perzského zálivu.
V priebehu minulého týždňa sa cena ropy Brent kvôli pokračujúcemu konfliktu na Blízkom východe prvýkrát od mája vrátila nad dôležitú hranicu 100 dolárov za barel. V piatok síce ceny ropy výrazne klesli po správe, že Čína sa snaží o obnovenie mierových rozhovorov medzi Spojenými štátmi a Iránom, za celý minulý týždeň si však Brent pripísal takmer desať percent.